Читај ми!

Из Новог Милошева, с љубављу - прича о Душку Попову

Џемс Бонд је као оно безалкохолно пиће чији назив почиње на ко-, а завршава се на -ла. Јер мало је оних на свету који нису чули за име најчувенијег филмског тајног агента, познатог и под шифром 007. Одавно је чак изведен присвојни придев од његовог презимена да би се означио један специфичан стил, па неретко чујемо или читамо о бондовској акцији, музици, аутомобилу, лепотици, шарму, а 007 на крају макар и нечијег броја телефона или на регистарској таблици кола скреће пажњу и изазива осмех препознавања, мада могуће и мале сумње – да ли је то баш случајност… И тако већ готово шест деценија, од 1962. када се појавио први играни филм о Џемсу Бонду, неустрашивом, интелигентном, спретном, згодном и шармантном тајном агенту британске службе МИ6. Био је то филм „Доктор Но“ са легендарним Шоном Конеријем који је за многе остао једино право отелотворење Бондовог лика. Ових дана на репертоару биоскопа широм света је 25 филм у истом серијалу, „Није време за умирање“, а Бонда тумачи Данијел Крејг.  

Ни романа ни филмова о Џемсу Бонду не би, кажу, било да се на самом почетку Другог светског рата у чувеном казину „Ројал", у Ешторилу, у Португалији, за коцкраским столом није десио случајни - или не баш толико случајни -сусрет Јана Флеминга, тада британског морнаричког обавештајца, и Душка Попова, Југословена, Србина, Банаћанина и у том тренутку већ двоструког шпијуна, који је радећи за немачки Абвер прибављао податке за британски МИ6. И то нас доводи до почетка данашње „којекуда" приче која нас води у Ново Милошево. 

Иако је о Душку Попову као, по многима, непревазиђеном шпијуну у корист савезника, до сада широм света написано четрдесетак књига - а међу њима су и његови мемоари „Шпијун и контрашпијун" односно, у другом издању, „Шифра Трицикл"; иако сви који су га познавали тврде да га карактером и понашањем Флемингов Џемс Бонд у потпуности осликава; иако ћете у нашим медијима и литератури наићи на податак да је недвосмислено Душко Попов био инспирација за лик чувеног књижевног и филмског јунака, морамо скренути пажњу да инострани извори не тврде то увек. Тако се и у званичном чланку о Јану Флемингу на британској Википедији наводи да је Бонда створио апсолутно по свом лику и животу, док је он сам говорио да је то „мешавина свих тајних агената које је срео током рата".

Ми ћемо се бавити оним што су неоспорне чињенице из живота Душка Попова, био он Бонд или не. И представићемо вам раскошни - малчице и распусни - живот човека који је био и шпијун, и антифашиста, и родољуб, и адвокат, и добар син, брат и отац, и одан пријатељ, и плејбој, и - уопште - уживалац у животу. Сећање на њега у нашој земљи чува приватни индустријско-технички Музеј Жеравица, својеврсни споменик техничком напретку у 20. веку, који је основао Чедомир Жеравица на имању које је некада било породице Попов. Сачувао је и обновио кућу у којој је Душко провео рано детињство, а собе испунио фотографијама и предметима који отржу од заборава једну велику причу. 

У дворишту музеја, Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић о Душку Попову причале су са Иваном Зец, која је водич за обе поставке музеја. 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње