Читај ми!

6 деценија после оснивања, Самит несврстаних поново у Београду

Београд је домаћин дводневног Самита којим се обележава 60 година од прве конференције Покрета несврстаних земаља. Учешће на скупу потврдило је 105 делегација земаља чланица и међународних организација. Први пут ће се конференцији несврстаних обратити шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, чија земља од недавно има статус посматрача.

Покрет несврстаних, највећа групација држава после Уједињених нација, основан је на врхунцу хладног рата и процеса деколонизације. Активна мирољубива коегзистенција је вероватно најчеше спомињан принцип, од десет колико је дефинисано 1961. у Београду, на којем се заснивао Покрет несврстаних.

У данашњем Магазину о улози и снази несврстаних у времену настанка покрета и данас, и утицају тадашње СФРЈ у самом покрету и на глобалној сцени разговарамо са бившим амбасадором при УН Павлом Јевремовићем.

На маргинама Самита у Београду биће одржан и Бизнис форум, на којем се очекују разговори о враћању Србије на позиције које је имала стара Југославија у многим афричким, азијским и латиноамеричким државама. За Магазин на првом говори директор сектора Привредне коморе Србије за стратешке анализе Бојан Станић.

У складу са темом емисије је и портрет овогодишњег добитника Нобелове награде за књижевност. Абдулразак Гурна рођен је у Занзибару 1948. године. Као избеглица стигао је у Енглеску крајем 1960 -их. Данас је професор на Универзитету у Кенту. Више о опусу Гурне и о "постколонијалној књижевности" чућете од наше Драгане Бошковић.

Са вама - Јелена Видић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње