У шетњи ваљевским Тешњаром

Тешњар је стара ваљевска чаршија још из турских времена и протеже се дуж десне обале Колубаре у самом центру града. Главна улица, ширине и до једва шест метара, стешњена је између обале и падине брега, прилагођавајући се кривини тока реке. Због тога је, сматра се, и цео крај добио име Тешњар. На том простору српски писац и драматург Јоаким Вујић набраја 1826. године 100 дућана, да би се, само неколико година касније, саградило још 86 нових.

Душу Тешњару у 19. веку давали су улични продавци, који су у њему боравили од раног јутра, па све до првог мрака. У рано јутро прво би наилазили продавци салепа, који је продаван из канти, а сипан у цименту. Током дана продавала се алва и боза, а око подне кисело млеко. Цело пре подне су у Тешњару пекари продавали земичке и кифле. Поподне су се појављивали „цукер пекари", који су на послужавнику носили колаче, најчешће преливене чоколадом. Тек предвече су се на улици појављивале ћевабџије. А када падне ноћ главна чаршија, Тешњар, претварала се у шеталиште. Ту су се момци и девојке упознавали, док се испред кућа се седело и разговарало.

Данас је Тешњар јединствена градска целина 19. века сачувана у Србији. Окосницу данашњег сачуваног језгра чини двадесетак кућа које су још увек имају свој првобитни облик. Дворишта су калдрмисана, узана, дугачка, са доста цвећа и дрвећа. Тешњар има и своје залеђе поред Колубаре, према којој су окренуте баште, економске грађевине и капије. Уличне зграде само заједно са двориштима и залеђем представљају јединствену целину. Од старих заната у Тешњару су данас присутни: ткачки, грнчарски, обућарски, воскарски, пекарски, бојаџијски, абаџијски и берберски.  

Тешњар је данас са више десетина угоститељских објеката и омиљено место за изласке Ваљеваца и њихових гостију, а ту се одржава и најпознатији ваљевски летњи фестивал Тешњарске вечери.

Којекуда у шетњи Тешњаром, у посети понекој кући, у разговору са старим пекаром, у једној од мноштва кафана и кафаница. Шетња се одужила - па ћете тешњарску причу слушати - у две епизоде, које су, опет, забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

Радио Београд 1, 09.05

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње