Читај ми!

Трешња Докторка

Кад кажемо трешње, сетимо се у трену чврсте, меснате свежине и сласти малих, а некад богами и баш крупних, црвених плодова који су део пролећних дивота.

Онако на столу у башти, у некој округластој чинији, са капљицама свежине и беличастим испарењем од расхлађености. Руком лењо опипате док не нађете најлепшу, не претерујући са пробирањем, чисто пристојности ради. Узмете је међу прсте за петељку, а она вам нежно клоне у руци, и онда загризете и пустите слатке сокове да вам улепшају тренутак. А можда све то баш док седите у раскошном хладу трешњиног дрвета. Неки од нас јели су их и топле и осунчане седећи на грани дрвета, берући до изнемоглости и бола у стомаку. Исти ти неки су их задевали за уво, када спојене петељкама буду баш лепе минђуше, јестиве. Малу оду трешњама завршимо сличицом са пијаце, када завлада зелениш и црвенило, па вам се мили да прошетате међу салатама, јагодама, зељем, блитвом... и трешњама.

Од стотина култивисаних врста овог воћа, за нашу причу је важна једна - Лионска рана, зашто, зато што је у Србији зову још и Докторка, а тај народни назив указује на личност због које смо отишле у Гроцку, где је ова врста трешње први пут донета у Србију. Докторку - стару сорту, је, према причи, донео, доктор Јован Јовановић, један од првих наших лекара гинеколога, још почетком 20-ог века, па је по његовом занимању ова врста трешње и добила овај други назив, који је сачувала дан-данас. 

О једној готово, и наравно неправедно, заборављеној личности, захваљујући којој је воћарство у Србији добило велики замах у годинама после Великог рата причаћемо данас. О њему много зна Зорица Атић, наша саговорница и директорка Центра за културу у Гроцкој, која је истраживала зашто се, најпознатија трешња из овог краја, зове баш Докторка, и тако је почела да из заборава на светло дана извлачи једну ванредно занимљиву причу, о првом женском доктору у нас, о доласку трешања у Србију, о поштењу, знању и раду, о једној личности коју треба да памтимо.


Са вама у новој причи - Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње