Павле Бајчетић, џудиста

Гост 447. емисије је џудиста Павле Бајчетић. Првак Југославије био је 8 пута, 4 пута други и 6 пута трећи. Има и више титула у Првенству и Купу као члан екипе. Заузео је 5-то место на Олимпијским играма у Минхену 1972. Освајач сребрне медаље на Медитеранским играма у Измиру 1971. и златне у Алжиру четири године касније. Такмичарску каријеру је завршио у 39-ој, а деценијама је био и веома успешан тренер. Носилац је црог појаса 8. дан.

Занимљиво је да је Павле Бајчетић био репрезентативац Југославије у још три спорта, и по томе је јединствен. Био је јуниорски првак државе у боксу и 5 пута репрезентативац. Освајач је сребрне медаље у слободном рвању на Медитеранским играма у Измиру 1971. Три године касније био је вицешампион Европе у самбоу на првенству у Мадриду.

У емисији ће највише говорити о бављењу џудоом. Између осталог причаће: о Светозару-Дражи Михаиловићу једном од зачетника џудоа у нашој земљи и свом тренеру. О јапанским тренерима заслужним за унапређење југословенских џудо тренера и такмичара, као и најбољим југословенским џудистима 60-их Боривоју Цвејићу и Стојану Стојаковићу. Због чега на Олимпијсим играма у Минхену није освојио бољи пласман од деобе 5-6-ог места? О нападу палестинских терориста на израелске спортисте на Играма. О напорима које је подносио током најтежих тренинга. Занимљивостима са путовања у иностранство. О најтежим ривалима и мечевима...

Аутор Мирослав Нешић.

Радио Београд Први програм од 16 до 17 часова.

Спортски споменар Спортски споменар

Autor:
Мирослав Нешић

Спортски споменар је посвећен историји нашег спорта. Говорећи о својим почецима, успонима и падовима, поразима и победама, највећим успесима, истакнути спортисти који су се тамичили у протеклих седам деценија стварају слику спорта на овим просторима. [ детаљније ]