О загонеци и загонетарству

Волите ли уз прву јутарњу кафу да решите понеку скандинавку? У скандинавци увек сазнате нешто ново, а и разбуди вас боље и од кафе. У енигматским листовима поред скандинавки има и других врста загонетки, па ћете ви можда више уживати у осмосмерки.

„Пријатељ српске младежи" био је први српски лист који је објављивао загонетке, а његов оснивач био је Ђорђе Натошевић. Он је сакупио преко хиљаду народних загонетки и две хиљаде питалица, а у „Летопису Матице српске" објавио је и свој есеј „О загонеци", који представља основу теорије српске енигматике. Не зовемо без разлога Ђорђа Натошевића „оцем српског загонетарства". Но, да се ја вратим скандинавци. Да видимо: град на Аљаски, седам слова...

Кад смо већ код градова и загонетака, знате ли да је Сомбор један од првих центара српског загонетарства? Управо ту је покренут лист „Пријатељ српске младежи". Данас код нас постоји много других загонетачких листова, а најдуговечнији је „Енигма" (данас „Новости енигма"). Занимљиво је и то да и у старијим и у новијим издањима разних листова који се баве енигматиком, у текстовима врсних домаћих познавалаца ове теме, срећемо варијације у терминологији. Треба ли употребити реч грчког порекла - енигматика или се ипак окренути домаћим еквивалентима - загонетарство и загонеташтво? Да ли је онај ко саставља енигме или загонетке енигмата, енигматичар или пак загонетач?

Аутор текста: Катарина Костић, студент (Српски језик и књижевност, Филолошки факултет, Београд)

Глумац - Феђа Стојановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње