Товну јунад нико неће

Застој у откупу товне јунади произвођаче доводи у готово безизлазан положај. Проблем траје дуже време, због чега је држава у три наврата интервенисала разменом јунади за кукуруз. Захваљујући томе, фармери су постизали цену од 2,10 до 2,35 евра за килограм живе ваге. Међутим, размена је завршена, извоза готово и да нема, а цена бикова непрекидно пада. У Мачви се тренутно нуди 1,70 евра за килограм живе ваге, с тим да се јунад преузима тек за месец или више дана. О томе смо разговарали са младим фармером Николом Бојићем из Мајура који тови 45 бикова, од којих је 18 спремно за утовар, али купаца нема.

Недељом за село

Autor:
Душан Величковић

Аграрна политика, пољопривреда и живот на селу, то су теме емисије Недељом за село која се емитује нa таласима Првог програма Радио Београда од 16. јуна 1946. године. [ детаљније ]

Према проценама стручњака, род воћа биће ове године умањен за око 6 одсто. Највећи подбачај је у производњи кајсија које су у многим деловима земље претрпеле велику штету од мразева. У чачанском крају, који је познат по производњи тог воћа, нема ни бербе, би откупа, али су остали трошкови неге засада за наредну годину.

У околини Смедерева, где није било временских непогода, кајсија, као и друго сезонско воће откупљује се за руско тржиште, а цене су много боље него лане, потврдио је за емисију Недељом за село воћар из Биновца Марко Лукић.

 

Жетва пшенице приводи се крају. О томе зашто ратари одмах по изласку комбајна из њива треба да плитко заору стрниште разговарали смо са професором Пољопривредног факултета у Београду Жељком Долијановићем.

 

Због неповољних временских прилика сремске лубенице са закашњењем су стигле на тржиште. Произвођач бостана из Попинаца код Пећинаца Марко Тртица каже да је у Срему све мање лубеница, да је и род смањен и да то поврће ове године неће бити јефтино.

 

Уредник и водитељ: Даворка Тешић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом