Дунавски лосос

Током ванредног стања и, генерално, ванредних околности борбе свих нас против вируса корона, репризираћемо неке од најзапаженијих и најзанимљивијих емисија из досадашње, готово десетогодишње продукције. А кад стане вирус - поново ћемо, премијерно, КОЈЕКУДА!! Ове недеље, репризирамо емисију забележену у Бајиној Башти и емитовану премијерно 2013. године.

Пре око 600 хиљада година Панонско море се, после 30 милиона година, повукло и формирала се хидрографска мрежа којом и данас доминира река Дунав и његове притоке. Део живог света се током тог периода полако прилагодио животу у текућој, речној води. У рекама Дунавског слива, и многим другим у Европи, стотинама година живео је Дунавски лосос, али је, у међувремену, из већине нестао, због загађености, лова и индустријализације уопште.   

Дунавски лосос данас живи у неким чистијим, углавном планинским рекама, а код нас га има у Дрини и околним притокама.

Популација младица, како још зову ову врсту рибе, све је угроженија, и због тога се у последњих неколико деценија, у неколико европских земаља, а од предпрошле године и у Србији, ради на вештачком мрешћењу дунавског лососа. Човек полако и мукотрпно, ипак успева да поправи оно што је сам покварио.

О пројекту вештачког мрешћења младица у Бајиној Башти, ауторке емисије Којекуда, Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић, разговарале су са координатором пројекта Миланом Поповићем.

Радио Београд 1, 09.05

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње