Којекуда

Мало европских земаља доживело је такву темељну промену у XIX веку као Србија. Тачно је да су многе европске нације, у том веку, доживеле преокрет, од претежно пољопривредних у индустријска друштва. Међутим, Србија се развила из једне потпуно назадне провинције Отоманског царства. Од друштва које су одликовале неписменост и примитивна пољопривреда, крајем века, Србија је израсла у модерну европску државу, међународно признату, са растућом индустријализацијом и донекле образованом средњом класом.

У недостатку домаћих стручњака, српска влада ангажовала је у другој половини 19. века много странаца како би помогли економски развој земље која се ослобађала од турске власти. У таквој Србији осећао се велики недостатак образованих људи свих струка, инжењера, лекара, фармацеута, али и професора, уметника и многих других. Тада је у Србију дошло и много Чеха, апотекара, индустријалаца, музичара, фотографа.

У другој и трећој деценије 20. века у Крагујевцу, који у то време има око 15.000 житеља, Чеси чине један одсто становништва. Многи од њих су значајни актери научног, привредног, културног и спортског живота града. Вртлог Другог светског рата и потоња подела света приморали су Чехе да напусте нашу земљу.

Србија је у 19. веку била Европска унија у малом, у то време овде је живео велики број Италијана, Грка, Немаца, Јевреја и других, али нико није дао тако велики допринос развоју наше земље као чешка етничка заједница, која је била и најбројнија - каже Ненад Карамијалковић, етнолог у Историјском архиву Шумадије и аутор монографије „Чеси у Србији и Црној Гори". Са њим су разговарале Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње