недеља, 20. окт 2019, 09:05
Којекуда
Слушаћете причу о једном од најстрашнијих догађаја из Другог светског рата. Песникиња је из душе записала стихове: „Било је то у једној земљи сељака, на брдовитом Балкану“... Тог 21. октобра 1941. од 7 ујутру до 2 после подне, крагујевачким Шумарицама је непрестано одјекивала рафална паљба... и онда је све утихнуло. Квота од 2300 стрељаних, према процени мајора Кенига, била је испуњена.
Немачки окупатор је, у знак одмазде због погибије десет и рањавања 26 немачких војника у обрачуну са партизанима, тих октобарских дана, стрељао око 3.000 становника Крагујевца и околних места, међу којима и 300 ученика средњих школа и шегрта и 15 дечака - уличних чистача обуће.
Крагујевачки октобар - тако се сада зове и Спомен парк посвећен недужно стрељаним. Били су то, углавном, мушкарци - одрасли, младићи, али и дечаци, најмлађи је имао 12 година.
О узроцима, разлозима и тачном броју жртава стрељања у Шумарицама постоје различите процене, подаци и спорења. Оно око чега спора нема и не може да буде јесу људи. У документацији Спомен-музеја "21. октобар" чува се успомена на 2794 жртве - именом и презименом.
Грађа којом музеј располаже и која се и даље прикупља и допуњава, довољна је да осигура да име ниједног од стрељаних не падне у заборав. То није толико важно због укупног броја жртава, колико због сваке од жртава понаособ.
Причу о Крагујевачком октобру забележиле Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.
Аутор фотографије са насловне стране: Nevena Dugalić - Сопствено дело,commons.wikimedia.org
Коментари