Којекуда

Глас Јелене Билбија и почетни тактови песме „Милкина кућа на крају“, први пут су се чули пре 90 година као најава за почетак редовног емитовања програма – тада су постали и заувек остали симболи Радио Београда. Шуштава мутноћа тог снимка печат је времена и документ старине – доказ, остављен свим потоњим генерацијама о томе како је наше друштво (тада са још увек веома живим сећањима на нетом отеране вековне турске завојеваче) било модерно. Јер Радио Београд је најстарији електронски медиј на Балкану. У Европи, само пола године пре њега, огласио се Радио Париз, а истог дана када и на нашем, чули су се први минути програма Радио Беча. Када ово кажемо, мислимо на још пет година пре 1929, прецизно на 1. октобар 1924. и на Радио-телеграфску станицу Београд-Раковица. Три пута недељно, уторком, четвртком и суботом, по један сат радио-програма слушала је све заинтересованија и бројнија публика, они који су имали срећу да себи могу да приуште радио-пријемник и који су – платили претплату.

Ових дана славимо 95 година управо од тог историјског тренутка - емитовања првог сигнала Радио Београда и, потом, почетка програма. Верујемо да сви схватају да смо са разлогом и срећни и поносни. Јер технологија и техника све брже напредују и сад већ свакодневно мењају и свет и живот, али добри, стари радио, дискретни члан многог домаћинства, и даље је ту, није превазиђен, још мање заборављен. А када кажемо да смо „ми" срећни, не мислимо само на оне који програме Радио Београда стварају, већ и на све вас који их слушате. Верност и љубав према радију за многе је чак лична и породична традиција.

У Пожаревцу смо, „којекуда", среле и упознале Симеона - Симу Јовановића, крепког 73-огодишњака, славонског Пожаревљанина или пожаревачког Славонца - може то с које год стране хоћете, јер се из родног села Миљановац код Дарувара у престоницу Стига доселио пре равно пола века. Инжењер по образовању, највише ипак воли да буде представљен као градитељ ТЕ Костолац у којој је практично провео цео радни век. Пожаревачки зет, али и један од оснивача Удружења за неговање културних традиција и обичаја Славонаца у Смедереву... Некада спортиста, а већ деценијама спортски радник везан за Одбојкашки клуб „Млади радник", Сима Јовановић је и један од оних старих, верних слушалаца Радио Београда, који је програм слушао и када у његовом селу у Славонији - из којег је отишао ношен лошом слутњом - није било ни струје.

Како - чућете у причи коју су забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње