субота, 21. апр 2018, 09:05
Доживети стоту
Данашње издање емисије посвећујемо јубилеју Геронтолошког друштва Србије - четири и по деценије од оснивања и предстојећем Десетом међународном конгресу геронтолога у Београду. О учесницима и припремама тог великог скупа сазнаћемо више од Наташе Тодоровић из Црвеног крста Србије и члана Геронтолошког друштва Србије.
Упознаћемо и стогодишњака Милутина Пантелића из Чачка који је, упркос дубокој старости, активан и радо се дружи са људима трећег доба. Каже да је тајна дуговечности у умерености и да му је живот био леп, иако је имао и тешких дана. Чика Милутина смо недавно срели у Удружењу пензионера града Чачка.
Минуте за здравље посветићемо једној од најважнијих жлезда у систему органа за варење - панкреасу или гуштерачи. Тај орган има веома значајну улогу у очувању људског здравља. Нормалан рад гуштераче могу да поремете упални и малигни процеси. А који симптоми могу да укажу на поремећај рада панкреаса, како се болест дијагностикује, а како лечи? Одговор смо потражили од др Татјане Цвејић Пашић из Килинике за гастроентерологију и хепатологију Клиничког центра Србије.
У рубрици за културу представићемо књигу Ратомира Ралета Дамјановића "Доктор Едвард В. Рајан спасилац Београда", а у историјској радио-читанци ћемо подсетити на лепоту српске лирике из пера херцеговачког песника Алексе Шантића.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 9:05.
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари