Читај ми!

Реприза

Српска хумористичка штампа у 19. веку

Вечерашња емисија ''Код два бела голуба'' говори о настанку и развоју хумористичке штампе у Србији, о хумористичко-сатиричним листовима који су покретани и издавани у 19. веку. Прича о овим листовима испричана је уз помоћ књиге ''Једна смешна историја'', чији је аутор Алек Марјано.

Прве облике хумора откривамо у многим облицима народног усменог стваралаштва, па и у записима неких средњовековних аутора. Појава хумористичке штампе, половином 19. века, означила је једну потпуно нову фазу развоја хумора и сатире. И на самом почетку налази се лист карактеристичног назива: ''Шаљивац''.То је наш први хумористички лист. Покренут је у новембру 1850. године у Београду.

Након овог листа покретани су бројни хумористичко-сатирични листови у Београду, Новом Саду, Панчеву, Смедереву, Нишу, Крагујевцу и у неким другим местима. Већина тих листова основана је са циљем да се коментарише актуелна друштвена ситуација, државни и међудржавни проблеми. Оснивају се листови живописних назива: Роми даба, Комарац, Домишљан, Рен, Хумориста, Жижа, Дангуба, Враголан и други. Сваки од ових листова покушавао је да уочи смешне стране ствари о којима је говорио, и да укаже на људске слабости, мане и недостатке. Писци и уредници као што су: Јован Јовановић Змај, Илија Огњеновић Абуказем, Сима Лукин Лазић, Милан и Јелисавета Пешић, створили су плодно тле које је помогло даљи раст и развој наше хумористичке штампе.

Од првог хумористичког листа ''Шаљивац'', који је покренут 1850. године, преко хумористичких листова ''Комарац'','' Змај'', ''Жижа'' и ''Стармали'', које је издавао Јован Јовановић Змај, па све до листова као што су ''Фењер'', ''Брка'', ''Ћоса'', ''Ера'', ''Кића'', ''Мирођија'', емисија даје сажет преглед историјског развоја хумористичке штампе у Србији 19. века.

Аутор емисије: Војислав Карановић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње