субота, 16. дец 2017, 09:05
Доживети стоту
Овог јутра ћемо одшкринути врата Геронтолошког центра у Обреновцу и са станарима поделити искуства из живота у дому за старије. Више од 300 људи треће доба проводи под кровом те установе. О њима даноноћно брине 137 запослених и заједно су као велика породица.
Директор Зоран Суботић ће нас подсетити на дане када су због поплаве у Обреновцу станари Геронтолошког центра били расељени у 14 градова Србије. Али, и како је дом, уз подршку државе и добротвора, обновљен и постао добро место за живот људима у годинама.
А о политици социјалне заштите у Словенији, новом Закону о дуготрајној нези и заштити старијих и утицају цивилног сектора на бољи положај сениора у тој екс-југословенској републици говориће социјална радница Клара Голја из општине Канал на Сочи.
У здравственом блоку ће бити речи о хроничној опструктивној болести плућа (ХОБП). Иако не постоји регистар тих пацијената, процењује се да их је у Србији око 600 хиљада, углавном старијег животног доба. На симптоме, дијагностику и терапију ХОБП-а указаће др Љиљана Тимотијевић, директорка Завода за плућне болести и туберкулозу у Београду.
У рубрици за културу представићемо роман "Двојно држављанство" Нине Јаргеков, а у историјској радио-читанци ћемо се вратити у време када је др Никола Хаџи Николић основао прво Гинеколошко-акушерско одељење у Србији.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд 1, 9:05.
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари