Српски на српском

Чим на згради видим обавештење на коме пише: „Строго забрањено лепљење плахата“ – знам да почиње предизборни рат плакатима или плахатима, што зависи од писмености противничке стране. Мисли се да је некад могао да их лепи ко хоће, али тај обичај међу првима су кажњавали Французи, па је рецимо, 1534. године запрећено да ће јавно бити спаљен свако ко без дозволе лепи плакате, и то заједно са својим помагачима, а четрдесетак година доцније у Енглеској право штампања плаката имали су Оксфорд, Кембриџ и Лондон. Ове забране важиле су само за рекламирање политичких порука и, нарочито, за поруге, које су свима увек биле привлачне.

Стотинак година касније „непослушни“ аутори плаката у Француској „само“ су бичевани, а када је прошао још један век, у Паризу их је могло бити свега 40, с тим да се један примерак плаката морао доставити Краљевској библиотеци.  

Кад сам ово испричала једној пријатељици, рекла ми је: „Бичевање, него шта, нарочито за оне који штампају неписмене плахате у овој земљи фиока и фасцикли, као за ону серију. Чуј, написали фиока, без Ј!“

Драмска уметница: Јадранка Селец

Аутор и уредник: Мирјана Блажић

Српски на српском Српски на српском

Autor:
Мирјана Блажић

Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње