уторак, 13. сеп 2016, 10:55
Српски на српском
- Шта повезује табле београдских улица Милице Јанковића и Сање Живановић? Неупућени би рекли, вероватно, као и ја – ништа, прва је написана погрешно, а друга исправно. Али, да ли је то тако?
- Није тако, имена обе улице написана су погрешно. Прва, Милице Јанковића, због непознавања граматике, а друга - Сање Живановић, због непознавања историје. На таблама које означавају имена улица треба да стоји: Улица Милице Јанковић и Улица Сање Живановића.
- А, не, не ... не можемо да пређемо на другу тему, док ову сасвим не разјаснимо. Знам да се српска презимена женских особа не мењају по падежима...
- Тачније, непроменљива су она женска презимена која се завршавају сугласником, или самогласницима -е, -и, -о и -у.
- Добро, зато уместо Милице Јанковића, на табли треба да пише Милице Јанковић. Али онда је и Сање Живановић исправно.
- Није, зато што је Сања Живановић био мушкарац, а презимена особа мушког пола се мењају по падежима, тачније мења се и њихово име и презиме. Сања је био надимак Александра Живановића, сина политичара Живана Живановића и сестрића пуковника Драгутина Димитријевића Аписа. Био је студент технике и добровољцац у Првом балканском рату, а у историју је ушао као његова прва жртва, погинуо је 18. октобра 1912. године на караули Лисица, близу Медвеђе. Зато су градски оци једну улицу у београдском насељу Сењак назвали су по Сањи Живановићу.
Драмски уметник: Феђа Стојановић
Аутор и уредник: Мирјана Блажић
Слике преузете са: www.ulicamalutam.com
Autor:
Мирјана Блажић
Свака грешка у језику има своју причу. Ко нађе грешку, ваљаће му и објашњење, ко не нађе, нека слуша причу, наћи ће се грешка сама. [ детаљније ]
Коментари