Српски на српском

„У Бањој Луци свечано је отворена обновљена Ферхат-пашина џамија, у народу познатија и као Ферхадија. Био је то дан радости за све грађане Бање Луке, оних који се Бањом Луком поносе и који Бању Луку и њену историју поштују. Добродошлицу званицама упутио је муфтија бањалучки, који је истакао да је отварање обновљене Ферхадије велики дан за Бању Луку, за суживот, толеранцију и мир.”

И да не наводим даље како су новинари извештавали о том догађају, јер хоћу да питам зашто једни говоре - у Бањој Луци, а други - у Бањалуци? На званичном сајту града и универзитета, Бања Лука се пише одвојено и свака се реч мења по падежима, а у нашој штампи и на интернету, Бањалука се наводи као једна реч, и тако се и мења...

Навикла сам да кажем - у Бањалуци, али кад изговорим - у Бањој Луци као да сам проговорила у неком прошлом времену. Звучи некако архаично и свечано. Такво је било и обраћање реис-ул-улеме Исламске заједнице у Босни и Херцеговини, који је на свечаном отварању Ферхадије рекао и да муслимани, православци, католици и Јевреји заједно с другим грађанима могу и треба да граде заједничку кућу мира на тлу Европе. А у кући језика, коју час градимо, час разграђујемо, па опет састављамо, називи који означавају верску и етничку припадност пишу се малим или великим почетним словом?

Драмска уметница - Јадранка Селец

Аутор и уредник - Мирјана Блажић

Слика са насловне стране преузета са: radioilijas.ba

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње