Којекуда

Овo је прича о кући... дому. Али није реч о једној, одређеној, већ о кући као метафори места у коме живе људи. Стварно живе... или су живели некад. Радовали се, туговали, рађали и радили.... И градили их.

Та прича о кући води нас овог пута на Златибор. Тамо људи живе вековима. У брвнарама, планинским начичканим селима, у вилама послератних индустријалаца. Цео један музеј на Златибору, својом поставком, прича ови причу. Музеј Старо село Сирогојно. И баш је одатле ова прича и потекла. Реч је о изложби "Најлепше куће Златибора" која јесте завршена, али само једним делом. Она траје дан данас кроз интеракцију са публиком која и даље предлаже, гласа и коментарише на интернет издању изложбе. И томе, како и аутор каже, краја нема.

"Најлепше куће Златибора, од XIX века до данас" нису само изложба, већ и апел за очување градитељских остварења која препуштена сама себи и времену, незаустављиво бледе у свести, а већина и у материјалној стварности.

Које су то куће у којима се и данас чува мрва живота, у којима се и даље одраста, спава, поставља сто. Какве су то куће и зашто су толико лепе? Све то данас прича аутор изложбе Никола Крстовић, виши кустос музеја Старо село Сирогојно на Златибору. А он тамо и живи, у једној таквој кући.

Пажљиво, као што ћете, надамо се и ви, слушале су га ауторке емисије Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

Радио Београд 1, 08.05

Фотографије преузете са сајта: zlatibor.rs

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње