недеља, 10. апр 2016, 09:05
Којекуда
Мишљења су и данас различита око питања да ли је Сремски фронт био кључна операција у нашој земљи на крају II Светског рата или велико страдање?
Пуна 172 дана, од 21. октобра 1944. до 13. априла 1945. године у сремској равници вођена је битка у којој је с обе стране учествовало око 250.000 војника. Уз јединице Југословенске армије, учествовале су и трупе Црвене и Бугарске армије, као и Бригада "Италија".
После вишемесечних рововских борби, почела је офанзива Југословенске армије у Другом светском рату на Сремском фронту, окончана пробијањем немачке одбране, што је омогућило завршне операције за ослобођење Југославије. Цена пробоја била је ужасна: многи извори тврде да је погинуло најмање 30.000 мобилисаних српских младића, послатих на 'сремску кланицу' практично без обуке. Званични подаци бележе да је у бици која је означила крај Другог светског рата на територији Србије погинуло је око 13.500 југословенских војника, углавном младића из Србије и Црне Горе.
У тешким борбама, на снегу и ветру, погинуло је око 1.100 припадника Црвене армије, 630 припадника Бугарске народне армије и 163 Италијана. На страни непријатеља погинуло је око 30.000 војника. После крвавих борби, фронт је пробијен 12. априла 1945, чиме су почеле завршне операције за ослобођење Југославије.
Познато да су за Сремски фронт мобилисани бивали и непунолетни српски младићи, без једног јединог дана војне обуке. Често су из школских клупа слати на фронт. Историја још чека истину о страдању на Сремском фронту из Другог светског рата. Изгинулима у част, 8. маја 1988. подигнут је меморијални комплекс уз аутопут Београд-Загреб и реку Босут.
На том месту, причу забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.
Коментари