Којекуда

Кикинда је позната по великим бундевама – лудајама и совама које зимују у градском парку, лепим правоугаоним раскрсницама и цветним лејама, очуваним здањима и финим светом... а испод свега тога леже вредна и обилна налазишта квалитетне глине. Кажу забодеш два три ашова и – ево ти глине. Ово богатство земље искоришћава се вековима – а први се и цреп и цигла, и скулптуре и вазе и земљане посуде... И све што помислите.

Прича о цигли и црепу стара је готово колико и историја цивилизације. Прве цигле израђивале су се и употребљавале у Месопотамији најмање три хиљаде година пре наше ере. Ископавања у Египту, такође су открила циглане које су постојале пре више хиљада година. Стари Кинези, Грци и Римљани познавали су умеће израде цигле, а касније је пренето у остале делове Европе.

Цреп и цигла се производе од одређене врсте глине, која се пече да би очврснула. Глина од које се израђује цигла резултат је временских услова, потреса, вулкана и осталих разорних природних сила. Хиљадама и хиљадама година стене свих врста биле су изложене деловању природних сила, што ерупцијама вулкана, испирању кише, падању снега, немилосрдним ледницимаи и потресима. На земљиној површини тако је на послетку настао мекан материјал, лак за обликовање, познат као глина - иловача.

Цигле су израђиване ручно све до краја 18. века. Поступак израде почиње млевењем иловаче, просејавањем кроз сита и мешањем посебним лопатама са одређеним количинама воде.
Посљедња фаза у овом поступку је печење у посебној пећи, које траје између шест и десет дана.

Постоје и друге методе добијања цигле бољег квалитета, а наравно има и много врста пећи за печење. Током печења врло је важно стално одржавати одређену температуру, јер само неколико сати превисоке или прениске температуре може да упропасти хиљаде цигли.

Црвенкасту боју цигле добијају од гвожђа, којег има скоро у свакој врсти глине. Међутим, додавањем других материјала можемо добити циглу било које боје.

Ова прича је о глини и Кикинди.

Забележиле су је Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње