субота, 14. мар 2015, 10:05
Мозаик времена
Борбу против пилећег памћења почињемо подсећањем на то како су полемисали Војислав Шешељ и Радоман Божовић, на заседању Скупштине СРЈ, одржаном 18. марта 1994. године.
Иако је почетак редовног емитовања програма Радио Београда био најављен за 24. март 1929, емисиона станица у Београду почела је са обраћањем слушаоцима читаву недељу раније, тачније 18. марта. Услед наглог отапања снежног покривача којим је Београд те зиме био окован, дошло је до поплава великих размера. Као приоритетан задатак постављено је правовремено обавештавање становништва и учесника у саобраћају.
Зато је надлежно Министарство ПТТ-а поставило захтев Управном одбору Акционарског друштва "Радио" да што пре монтира предајник и да одмах почне да емитује извештаје о водостању. На основу овога, могло би се закључити да је емисија "Извештај о водостању" старија од Радио Београда.
Москва је 16. марта 1918. године проглашена за главни град Совјетског савеза. Тачно 70 година касније, 16. марта 1988. из Москве је у Београд дошао високи гост. И десио се сусрет. Са Совјетске стране, баћушка Горбачов, супруга му Раиса и остали, а са наше стране, Александар Бакочевић, другови, горани и остали. Преводилац - обострано.
Први телефон у Београду прорадио је 14. марта 1883. Роман Иве Андрића, "На Дрини ћуприја", Просвета је објавила 15. марта 1945. А 17. марта 1994. одржана је седница Народне скупштине Србије. У главним улогама били су Милорад Вучелић и Вук Драшковић.
Шта је била важна вест у Вечерњем дневнику Радио Београда 15. марта 2002. године? Можда се неко сећа! Хапшење потпредседника републичке владе, Момчила Перишића.
Autor:
Стална екипа емисије: музички уредник Наташа Манчић, организатор Чедомир Радовић, водитељ Душан Глигоријевић. Аутор и уредник: Бранка Селаковић Милошевић
Мозаик времена - борба против пилећег памћења, емисија Првог програма Радио Београда која је почела са радом октобра 2001. године. Емитује се сваке суботе од 10:05 до 11:00. Подсећа на прошлост (културну, историјску, политичку, спортску и сваку другу) уз помоћ материјала из Тонског архива, Документације и библиотеке Радио Београда. Свака коцкица Мозаика је један датум из прошлости. [ детаљније ]
Коментари