Којекуда

Бекрија. Изговара се ова реч и са симпатијом, али ређе. У наш језик стигла је – и у њему остала попут многих других – из турског, у значењу “човек пијаница и пропалица”. Додуше, у Војводини се “бекрија” употребљава као синоним за реч “бећар”, која нам је, пак, стигла из мађарског језика и има значење “весељак”.

Код Буњеваца и у Славонији, "бекрија" је - обавезно - мушкарац "који воли живот и забаву и који је несталан у љубави". Само у Босни, и то не свуда, реч се употребљава за "неког доброг, вредног и поштеног младића", те сигурно зато постоје и примери личног мушког имена, Бекрија. Ипак, када је наша земља у питању, она је више негативна "етикета" нечије личности него било шта друго и породица је такође више очајна него дична ако - далеко било! - међу члановима има неког бекрију.

Зато није било баш свеједно Бољевчанима, када је пре тачно 35 година, њихов суграђанин, Слободан Радисављевић, одлучио да у малој вароши под Ртњем покрене - БЕКРИЈАДУ, манифестацију која ће званично окупити љубитеље добре капљице, још бољег залогаја, веселе музике и дружења у кафани до зоре. И све то баш на први дан великог Васкршњег поста! Буниле се жене, бунила се црква, нико од варошна није био баш одушевљен, али - иницијални организациони одбор се састао, решио и у пролеће 1980. оржана је прва "Бекријада".

И траје до данас, и то - како? Као међународна манифестација, уврштена у републички туристички календар као једна од најзначајнијих у Источној Србији, са више стотина гостију из свих наших крајева, али и из земаља региона и Европе, који - када се сјате сваког пролећа у Бољевац - заустављају саобраћај у главној улици дефилујући њоме, праћени трубачима, док их Бољевчани поздрављају стојећи са старне или машући са прозора! А жене? Не само што се не буне, већ од пре 20 година имају и одговор на овај, искључиво мушки, скуп - "Женску бекријаду"! Ма, уосталом, није ли реч "бекрија" граматички женског рода!

Како у Бољевцу сваког пролећа, на почетку и на крају Васкршњег поста, бекријају мушкарци, а како жене; како изгледа строги и строгопоштовани протокол манифестације код једних, а како код других; како се постаје "најбекрија" и "најбекријка" - и колико то подиже друштвени углед онога ко понесе ту титулу; а посебно, како се може бекријати пијући само чисту, обичну воду - чућете у данашњој "којекуда" причи од Милене-Нене Алексић, једне од организаторки "Женске бекријаде" и Драгана Радисављевића, председника Удружења "Бекријада" у Бољевцу.

А ми ову емисију целим срцем посвећујемо нашом драгом, и нажалост, сад већ покојном колеги Радославу Миладиновићу, вишедеценијском сараднику Радио Београда, захваљујући којем су многе генерације наших слушалаца биле упућене у све важно и занимљиво што се дешавало у том делу Тимочке крајине - од тога када је први снег забелео врхове Ртња и успорио саобраћај на Честобродици до тога зашто чувени ртањски чај зову и "љубавни" и је ли мечка Гордана напустила своју рупу на Сретење. Хвала Вам, Рале.

И ове недеље са вама - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Радио Београд 1, 09.05

Фотографија са насловне стране: илустрација

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње