Којекуда

Ако се ових дана, па све до краја јуна, затекнете у Горњем Милановцу, никако немојте да пропустите да посетите Модерну галерију Културног центра, јер ћете бити у прилици да видите изложбу јединствену у свету – малу, а велику у сваком смислу те речи.

Међународни бијенале уметности минијатуре, а управо је отворен дванаести, у градић под Рудником сваке друге године доведе уметнике са свих континената и њихове радове. Овај пут их је бројем пет стотина двадесет и шест из двадесет и осам земаља света са осам стотина двадесет и осам радова, који - без обзира у којој техници су рађени - не смеју бити димензија већих од десет пута десет центиметара! Замислите: мала уља на платну, мале аквареле, пастеле, графике, фотографије, али и малу керамику, скулптуре, фреске, батик....

Модерна галерија Културног центра у Горњем Милановцу сваке друге године окити своје зидове минијатурним уметничким делима као значкама чија се лепота распрсне о оку посетиоца тек када им приђе веома близу. И тако већ четврт века, од 1989. када је организован Први, тада југославенски, бијенале минијатурне уметности, према идеји сликара Милана Милетића, а после његовог повратка са сличне изложбе у Торонту.

Има, дакле, сличних изложби у свету, али не на много места и свакако не на овакав начин - да представљају баш све области ликовног и примењеног стваралаштва. О томе нам је причао, са много поноса и посвећења, историчар уметности и уредник ликовног програма Културног центра у Горњем Милановцу, Радош Гачић. И то још пре две године, када смо се "којекуда" тамо срели, док су зидове галерије још увек красиле минијатуре са тада управо завршеног 11. бијенала.

Од њега смо чуле и да збирка минијатура из целог света, које су остале као поклон граду после свих претходних бијенала, већ броји више од хиљаду и петсто експоната те да се озбиљно разматра оснивање Музеја минијатурне уметности. Леп је и податак да, после двадесет и пет година излагања светских минијатуриста, практично нема милановачког дома који нема макар једно дело у сопственој колекцији, јер - мала уметност није скупа, иако је и те како вредна.

Причао нам је Радош Гачић и о ликовном животу уопште у Горњем Милановцу и има ту нешто што је такође вредно забележити. У тој малој српској општини - и попут многих других, нажалост, све мањој - има више од двадесет академских сликара, више од шездесет оних са вишом школом и више од сто ликовних аматера. Зато не чуди да има још уметничких манифестација - ликовна колонија "Мина Вукомановић - Караџић" у Савинцу, па и филмски фестивал "Кратка форма"...

О свему томе слушаћете "којекуда" данас на таласима Радио Београда 1 у још једној причи коју су забележиле Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Радио Београд 1, 08.05

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње