недеља, 08. јун 2014, 09:05
Којекуда
Иако у пространој војвођанској равници, уређен је тако да га није лако наћи. А у њега се и не улази без посебне дозволе. Када се каже „Карађорђево“, већина света помисли само на онај много мањи, репрезентативни део. У сећању су остале урезане слике Тита са ловачким трофејима, слике пријема и славља које је ту организовао, слике сусрета са истакнутим светским државницима...
Поред осталих, ту су боравили: Леонид Брежњев, Сантијаго Кариљо, принц Нородом Сиханук, Гадафи. Исто тако, за незаборав је остала и слика бивших председника Србије и Хрватске Слободана Милошевића и Фрање Туђмана, како овде разговарају о будућим границама док траје грађански рат у дотадашњој заједничкој држави. Иако је у том делу историје остало још много шта неоткривено, „Карађорђево" - можда баш због тога - изазива велику пажњу јавности.
А опет под именом Карађорђево не подразумевају се исти појмови, иако цео овај простор припада државном систему одбране.
Некад су били једно, а данас га чине три одвојене целине: Резиденцијални објекат „Карађорђево", Војна установа „Карађорђево" и Месна заједница Карађорђево.
Наш саговорник Миле Кременовић, новинар Бачкопаланачког недељника, одрастао је у насељу Карађорђево, јер му је отац, шеф фазанерије, овде провео радни век, а ту и дан данас живи. Срели смо га у Бачкој Паланци, где смо и забележиле ову Којекуда причу.
Као и увек, Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић, преносе је вама.
Радио Београд 1, 08.05
слика са насловне стране: Дневник
Коментари