Којекуда

Двадесет шест километара од туристичког центра Златибор, у селу Сирогојно, налази се једини музеј на отвореном у Србији, "Старо село".

Радови на формирању овог музеја почели су 1979. године, када су поред цркве Светог Петра и Павла, превученепрве старе брвнаре, из свих делова Златибора, како би се овде презентовале и чувале. 

Сталну поставку Музеја, чине две златиборске окућнице, које су сведочанство културе становања у златиборском крају у 19. и почетком 20. века.

Начин живота у овим кућама био је специфичан јер се живело у задругама, које су бројале и до 50 чланова. Музеј чине златиборске куће које припадају типу динарских брвнара. Окућнице су се увек правиле на падини окренутој према сунцу. Куће су четвртастог облика, зидови су од водоравно наслаганих брвана а биле су покривене шиндром, каменим плочама или сламом. На крову су се налазили отвори, „баџе", који су служили за циркулацију ваздуха, а на самом врху куће се налазио димњак који се звао „капић". За златиборску окућницу карактеристичан је велики број мањих објеката. Сви ти објекти су били рапоређени око „главне куће".

У овој Којекуда причи водимо вас у Музеј под отовреним небом, Старо село Сирогојно. На пет хектара простора смештено је 47 објеката kojе су, прошлог лета, обишле и помно разгледале, Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић.

Радио Београд 1, 08.05

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње