Гости из прошлости

О песничком делу Ђорђа Марковића Кодера једни су говорили да је неуспели књижевни експеримент, више шала него поезија, написана уз обиље кованица "које је збуњени писац из своје замућене главе вадио".

Други су сматрали да је његово стваралаштво јединствено и далеко испред времена у коме је настало. Та се становишта до данашњих дана нису сасвим помирила.

Кодер је писао, путовао чак до северних обала Африке и до Троје, на чијим је зидинама, приповедало се, урезао своје име; био је тумач у страним посланствима, правник и један од првих учитеља фехтовања или "мачоборства" у Србији. За Јакова Игњатовића Кодер је био "човек средњег узраста, сувоњав, али жиловат. Лице суво, коштуњаво, средњи ређи бркови, очи пепељаво сивкасте, повеће, поглед кад није меланхоличан, оно је ироничан. Не лепо лице, али интересантно, као год у каквог осушеног мислећег арапског дервиша".

У својим сећањима Игњатовић је оставио запис и о Марковићевом надимку - Кодер: "Он, угледав се у мачка, сам се Кодером назвао, и сваког честитиог човека или дечка за Кодера држи и коме он каже Кодер, то је његов човек".

Последње дане Ђорђе Марковић Кодер провео је у Новом Саду, у дому за сиромахе.

Радио Београд 1, 13.00

Слика са насловне стране: Ђорђе Марковић Кодер.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње