петак, 29. окт 2021, 13:00
Будућност зелене градње у Србији
Прекомерно загађење ваздуха у комбинацији са мањком зеленила у урбаним срединама, подсећа нас на неопходност зелене градње.
Штавише, у Србији је већ неколико година уназад неопходан „енергетски пасош” како би био започет грађевински пројекат било које врсте. У пракси, тек их је 5000 званично заведених, а још мање (само 30) објеката има сертификате за одрживост, што се сматра новим стандардом.
Опште стање у Србији, када је у питању примена зелене градње, није на задовољавајућем нивоу, оценили су учесници трибине одржане 23. октобра, у организацији Климатског форума. Међу стручњацима који су говорили на трибини је и Јелена Драгаш, доценткиња на Грађевинском факултету у Београду, која је наша гошћа. Смог и прекомерна загађеност ваздуха, присутна у ово доба године, опомиње нас на неопходност смањења емисија угљен-диоксида и у грађевинском сектору. Како едуковати грађане, пре свега инвеститоре, да промене начин пословања и определе се за нове стандарде који обезбеђују више дневног светла и зеленила, енергетску ефикасност и мању потрошњу воде? Делује да је дугачак пут до промена ове врсте, али није немогуће.
У наставку емисије бавимо се другачијим темама. Поподне ћемо улепшати музиком и подсећањем на занимљивости из шоу-бизниса које су обележиле данашњи дан. Пред крај емисије, са улица Београда се јавља Јована Зец.
Са вама су Ивана и Ружица
Autor:
Београд 202
Знате ли за једну од омиљених мачијих игара? То је вијање црвене тачкице ласера као да је уклети непријатељ, а мачка решена да спаси свет од зле Црвене тачке. Наши проблеми су, некада, тек толико стварни. Тачније, често се бавимо бригама из погрешног угла. Ми представљамо важне изазове и пут до њиховог разрешења – обрати пажњу! [ детаљније ]
Коментари