Повишен тон

Обиман план за смањење гојазности – да ли и како је могуће остварити га?

Уредбом о националном програму за превенцију гојазности код деце и одраслих, Србија се укључила у програм Светске здравствене организације који мултидисциплинарно приступа проблему нарушавања здравља лошом исхраном и мањком физичке културе.
Смањење соли и шећера у храни, ограничење рекламирања производа богатих шећером, засићеним мастима и трансмастима који су намењени деци, посебно декларисање здраве и нездраве хране, обавезна физичка активности бар 60 минута дневно у вртићима и школама... само су неке од мера за спречавање гојазности предвиђене овом Уредбом коју је Влада Србије усвојила 31. јануара. У току марта су планирани први кораци који би, након анализе података који говоре у корист пораста нездравих навика међу свим генерацијама, требало да буду почетак деценијског плана за смањење болести и стања изазваних овим лошим навикама. Главни циљеви програма су промоција здравог начина живота, унапређење здравља целокупног становништва и смањење учесталости гојазности деце, младих, одраслих и старијих особа.
Хоће ли едукативне и превентивне мере утицати на здравији живот и промене у друштву a нарочитo на бољитак за децу? Колико ће све написано бити могуће остварити у пракси и на који начин, говориће Димитрије Ивановић из Удружења за прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије, које је једно од учесника у издради програма превенције. О томе колико је уопште могуће избећи лошу храну, правити превентивне прегледе, усвојити план посвећивања физичкој култури, говори проф. др Саша Живић, професор на Медицинском факултету у Нишу, начелник одељења за ендокринологију Дечје клинике КЦ Ниш и генерални секретар Удружења педијатара Србије. На проблеме гојазности код деце у Србији подсећа нас др Јелена Кашанин из Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут" и нутриционисткиња Славица Матић.
О физичким активностима за децу која могу да допринесу здрављу, говоримо и у другом сату емисије. Деца на територији београдске општине Раковица моћи ће да се пријаве за бесплатне школе тениса, пливања и других спортова. О томе разговарамо са Велибором Пантићем, професором физичке културе у Школи спорта „Панта реи".
Рубрику „Датум, време, место", данас посвећујемо чувеној српској књижевници и песникињи Мири Алечковић.

Водитељ: Круна Пинтарић

Повишен тон Повишен тон

Autor:
Београд 202

Од понедељка до четвртка отварамо теме које нас муче и боле, оне о којима избегавамо да разговарамо aли и оне о којима разговарамо повишеним тоном. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње