Резултати претраге
Термин претраге: nike air max pre day lx phantom black , Погодака: 59172
15. 05. 2023.
Bezbednost na internetu
Činjenica da se veštačka inteligencija sve više koristi, izaziva i potrebu za boljom kontrolom. Iako nije reč o novoj tehnologiji, brzina kojom se razvija i njen uticaj na društvo kod mnogih su upalili crvenu lampicu, pre svega zbog čestih zloupotreba. Prisutna je u svim sferama života, a možda je najviše primetna u medijima, odnosno na internetu koji bi uskoro mogao da bude preplavljen propagandom i neistinama. O etičkim i drugim dilemama razgovaramo sa Stankom Crnobrnjom, profesorom sa Fakulteta za medije i komunikacije, rediteljem, teoretičarem i publicistom.
27. 04. 2023.
Sviraj svirče - klavirna harmonika
Harmonika je jedan od instrumenata fabričke izrade uvezenih iz drugih zemalja i kultura, koji su našli veoma plodno tle u Srbiji i stvorili novu, jaku tradiciju. Harmonika je u Srbiju došla još pre Prvog svetskog rata, nakon čega je krenuo neverovatan rast njene popularnosti. Plejada vrsnih instrumentalista je obeležila prvih sto i više godina harmonikaške svirke u Srbiji. Na harmonici se rado izvode melodije pesama i kola, a beskrajan je i niz autorskih kompozicija u duhu narodne muzike koje su stvorili istaknuti solisti na harmonici.
19. 04. 2023.
Decenija od potpisivanja Briselskog sporazuma
Pre tačno deset godina u Briselu je potpisan “Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa Beograda i Prištine”. Potpisali su ga tadašnji premijer Ivica Dačić, Hašim Tači, u to vreme premijer tzv. Kosova, i visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton. Sporazum se sastoji od 15 tačaka, prvih 6 odnosi se na formiranje Zajednice srpskih opština. U periodu koji je usledio Beograd je ispunio sve obaveze koje proizilaze iz Briselskog sporazuma; zaključno sa današnjim danom Priština još nije formirala ZSO. Krajem prošle godine, zbog krize koja je izbila oko registarskih tablica, Srbi su napustili sve kosovske institucije. Jedno od pitanja koje se nameće je – šta je uopšte ostalo od Briselskog sporazuma?
06. 04. 2023.
Sviraj svirče - violina
Violina je drveni gudački instrument sa četiri žice koje se štimuju u intervalu kvinte. Do konačnog oblika doveli su je italijanski majstori sredinom 16. veka, mada je nekih sitnih intervencija bilo i tokom 18. i 19. veka. Iako se violina učvrstila pre svega u zapadnoevropskoj umetničkoj muzici, ona je zbog širokog spektra svojih tehničkih i zvučnih osobina našla ugledno mesto u raznim drugim žanrovima, pa tako i u narodnoj muzici Srbije u koju su je uveli Romi i romski orkestri. Kao vid podrške violinskoj tradiciji, u Srbiji su pokrenute manifestacije – Carevčevi dani ( Veliko Gradište, od 1995), Moravsko ćemane (Moravci, od 2012) i Sabor violinista Srbije (Pranjani, od 2019).
17. 03. 2023.
Godišnjica martovskog pogroma na KiM
Pre 19 godina, u martovskom pogromu Srba na Kosovu i Metohiji ubijeno je 19 ljudi, uništeno oko 1000 kuća, iz svojih domova proterano 4000 Srba, etnički očišćeno šest gradova i devet sela, uništeno i oskrnavljeno skoro 40 pravoslavnih crkava i manastira. Mnogi od proteranih još se nisu vratili u svoje domove. Bio je to drugi veliki pogrom koji su Albanci počinili nad Srbima na Kosovu i Metohiji posle NATO agresije, u prisustvu međunarodnih vojnih snaga. Tokom juna 1999. godine izgnano je približno četvrt miliona Srba i drugih nealbanaca. Martovski pogrom je dodatno uticao da se Srbi osećaju nebezbedno i ubrzao iseljavanje sa Kosova i Metohije.
13. 03. 2023.
Odgovor na izjašnjenje RTS-a povodom pisanja portala 'Pištaljka'
Odgovor koji je RTS poslao na 60 strana, a koji se odnosi na pisanje portala „Pištaljka“, u kojem se i ja, kao predsednik UO, jednako pominjem koliko i sama „Pištaljka“ pre svega je konceptualno neartikulisan. Polovinu teksta čine naručena saopštenja izvršnih produkcija, koja su apsurdna, jer se njima niko nije ni obraćao, a drugu polovinu čine tekstovi glavnih i odgovornih urednika i direktora poslovnih jedinica, koji su svaki za sebe pisali, ne vodeći računa o tome da se često ponavljaju i da su nemali broj puta kontradiktorni. Da, tu je i uvodni anonimni tekst, koji očito zbog svog sadržaja i jeste anoniman.
04. 03. 2023.
Noć kada je goreo Hilandar, zašto obnova srpske carske lavre traje 19 godina
Požar u Hilandaru besneo je celu noć 3. na 4. mart, pre 19 godina. Bratstvu koje se borilo protiv vatre prvi su u pomoć pritekli Svetogorci iz susednih manastira, a kasnije i vatrogasci. Milivoj Ranđić, direktor Zadužbine Svetog manastira Hilandara, ističe da su što se obnove manastira tiče, gotovo sve uradili, osim konaka gde je izbio požar, kao i konaka do njega. Kaže da 19 godina za ovakve radove nije mnogo, jer se obnavljaju objekti iz 14. pa sve do onih iz 19. veka. Nada se da će iduće godine 4. decembra, na Vavedenje, slavu manastira, biti i završetak obnove.
03. 03. 2023.
Deca sve češće puše 'vejp' – vreme će pokazati kakve će biti posledice po njihovo zdravlje
Da li iko u Srbiji brine o tome što je svaki sedmi osnovac pušač, a sve češće u rukama drže i elektronsku cigaretu? Kada su se pojavile, pre dve decenije, predstavljane su kao zdravija alternativa pušenju. Istraživanje koje pokazuje da nisu štetne, finansirao je sam proizvođač. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je svaka cigareta štetna i da ne postoji zdravstveno bezbedan duvanski proizvod. Zbog toga bi, ukazuju, morala da postoji veća svest o tome, posebno kod roditelja i dece koja misle da je taj 'vejping super'.
03. 03. 2023.
Početak kraja restitucije u Srbiji
Proces restitucije u Srbiji počeo je pre više od deset godina a sudeći po broju rešenih predmeta polako se privodi kraju. Proces, za koji je od početka zadužena Agencija za restituciju, odvija se na osnovu tri zakona koji se odnose na građansku restituciju, vraćanje imovine crkvama i verskim zajednicama i na otklanjanje posledica Holokausta u Srbiji. U zakonskom roku koji je trajao dve godine po osnivanju Agencije za restituciju podneto je oko 75 hiljada zahteva za povraćaj oduzete imovine i obeštećenje, a do sada je obrađeno više od 65 000 zahteva.
03. 03. 2023.
Mladi lekari operišu besplatno
Na pojedine operacije u Srbiji čeka se od par meseci do nekoliko godina. Liste čekanja sve su duže, a većini pacijenata vreme baš i ne ide na ruku. Prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, skoro 70.000 građana Srbije u ovom trenutku nalazi se na nekoj listi čekanja. Kako bi što pre pomogli pacijentima i smanjili liste čekanja, na Klinici za kardiohirurgiju i transplantaciju organa UKC Niš, mladi lekari od početka godine svaki vikend operišu besplatno. Tim povodom s direktorom Klinike za kardiohirurgiju prof. dr Draganom Milićem razgovarala je koleginica Nikolina Miljković.
02. 03. 2023.
Dijalog Beograda i Prištine, evropski plan i Zajednica srpskih opština
I posle dijaloga u Briselu za Beograd crvene linije ostaju iste – nema priznanja niti članstva Kosova u UN, a pre daljih dogovora Priština mora da formira Zajednicu srpskih opština. Predsednik Aleksandar Vučić je međutim, u intervjuu za RTS, rekao da ne očekuje da će Aljbin Kurti u skorijem periodu formirati ZSO. Istovremeno, predstavnici SAD i EU ocenjuju da su razgovori u Briselu korak napred ka normalizaciji odnosa dve strane, ponavljaju da je neophodno primeniti do sada postignute sporazume i slažu se da treba postići sporazum o modalitetima implementacije.
20. 02. 2023.
Predsednik Vučić na Sajmu naoružanja u Abu Dabiju
Predsednik Aleksandar Vučić boravi u radnoj poseti Abu Dabiju gde prisustvuje međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme - 'IDEX 2023'. Najavio je da Srbija planira kupovinu dronova, koji bi do kraja godine trebalo da stignu u našu zemlju. Vučić je istakao da se u svetu masovno naoružavaju, kao i da moramo da se trudimo da podignemo proizvodnju. Kako kaže, postoji veliko interesovanje za oružje naše odbrambene industrije, zbog čega će pre kraja godine biti obezbeđeno ulaganje od dodatnih oko 700 miliona evra u taj sektor. Vučić je pozvao mlade ljude da se prijave u specijalne jedinice i naveo da će im ukupna primanja premašiti 2.000 evra.
26. 05. 2023.
''Tunel'' Ernesta Sabata
Marija Nenezić, novinarka i urednica emisija iz kulture na RTS-u, govori o tome kako je otkrila roman ''Tunel'' Ernesta Sabata, kako ga je doživela u tom prvom čitalačkom susretu, a kako u kasnijim čitanjima. Argentinski književnik Ernesto Sabato (1911-2011) jedno je od najznačajnijih imena latinoameričke književnosti. Pre nego što se posvetio književnosti, bio je naučnik, bavio se fizikom. Pisac značajnih romana, kao što su ''Tunel'' i ''O junacima i grobovima'', pisao je i vrlo intrigantne eseje. Sabatova dela karakterišu duboka misaonost, psihološki uvidi u mračne delove ljudske duše i poverenje u imaginaciju.
05. 02. 2023.
Somborske priče
Da smo se našli, pre više miliona godina, na mestu gde beležimo našu današnju priču, bili bismo na dnu mora, Panonskog. Tačno na dnu. Mora, u okolini Sombora, odavno nema, ali se dan danas pronalaze neke sitne školjke ili pužići, uobičajeni žitelji dubokih morskih staništa. Pretpostavlja se da je povlačenje Panonskog mora ostavilo za sobom vlažno močvarno zemljište koje je u prošlosti bilo veliki problem za nekadašnje stanovnike Sombora. Upravo u toj činjenici leže razlozi zbog kojih se u prošlim vekovima, u više navrata, radilo na isušivanju zemljišta i ozelenjavanju grada. Tako Sombor danas, osim što je po prirodi stvari poznat kao Ravangrad, zovu i Zelengrad, kažu najzeleniji u našoj zemlji i regionu.
06. 02. 2023.
Sviraj svirče - dugmetara harmonika
Harmonika je jedan od instrumenata fabričke izrade uvezenih iz drugih zemalja i kultura, koji su našli veoma plodno tle u Srbiji i stvorili novu, jaku tradiciju. Harmonika je u Srbiju došla još pre Prvog svetskog rata, nakon čega je krenuo neverovatan rast njene popularnosti. Plejada vrsnih instrumentalista je obeležila prvih sto i više godina harmonikaške svirke u Srbiji. Na harmonici se rado izvode melodije pesama i kola, a beskrajan je i niz autorskih kompozicija u duhu narodne muzike koje su stvorili istaknuti solisti na harmonici.
31. 01. 2023.
Zajednica srpskih opština – od Briselskog sporazuma do predloga fondacije „Fridrih Ebert“
Zajednica srpskih opština ostaje glavna tačka svih dogovora o Kosovu i Metohiji, stav je zvaničnog Beograda. Ambasada SAD u Prištini danas organizuje razgovor o ZSO, sa čijim formiranjem se Priština i dalje ne slaže. Uoči nastavka dijaloga o nemačko – francuskom planu nameće se nekoliko pitanja: Da li će Priština uopšte pristati na formiranje ZSO? Koji model Zajednice predlažu međunarodni pregovarači? Ko je ovlastio nemačku fondaciju „Fridrih Ebert” da predlaže model Zajednice i da li je ignorisanje koncepta potpisanog u Briselu pre deset godina zapravo još jedan vid pritiska na Beograd?
28. 01. 2023.
Na Kosmetu kamenovan automobil sa kragujevačkim tablicama
U naselju Suvi Do na Kosovu i Metohiji sinoć je kamenovano vozilo, kojim je upravljao Srbin Saša Blažić. On nije povređen, ali je na automobilu, sa registarskim oznakama Kragujevca, pričinjena materijalna šteta. Incident u multietničkom Suvom Dolu jasan je pokazatelj da su Srbi jedine mete i žrtve, a da prisustvo pripadnika kosovske policije samo ohrabruje albanske ekstremiste, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju. Pre nekoliko dana u Suvom Dolu je pretučen 15-godišnji srpski dečak, a juče je nepoznati Albanac ispalio više hitaca u vazduh.
25. 01. 2023.
Vučić: Srbija i njeni interesi uvek moraju da budu ispred stranačkih i pojedinačnih
Predsednik Aleksandar Vučić potvrdio je da će prisustvovati sednici Skupštine posvećenoj Kosovu i Metohiji, koja će prema najavi biti održana u narednih desetak dana. U obraćanju građanima na Instagramu, Vučić je naveo da je pre dva dana rekao istinu i da ništa nije skrivao o problemima sa kojima se Srbija suočava po pitanju Kosova i Metohije. Podseća da je govorio o tome kako se i koliko borio, i kako u budućnosti namerava da se bori za našu zemlju. Predsednik je ocenio da pojedine stranke koriste tešku situaciju kako bi ostvarile političku korist.
19. 01. 2023.
Muzika bez granica - u Teslinom duhu
Na njujorškoj konfereciji pod nazivom 'Tesla Spirit Award & Tesla's People 2023' održanoj jubilarni, deseti put u hotelu Njujorker, gde je Nikola Tesla proveo svoje poslednje godine života, a čiji je organizator Teslina naučna fondacija iz Filadelije, predstavnik te organizacije za Ohajo, muzički pedagog Nada Martinović, govorila je o svom radu sa dečjim horom 'Sveti Sava' koji je osnovala pre dvadeset godina. Specijalno za tu priliku, pripremila je projekat koji je na toj manifestaciji premijerno i izveden, pod nazivom 'Muzika bez granica - Music without borders'.
09. 01. 2023.
Direktorka EMS-a o Transbalkanskom koridoru: Što su nam veliki koridori bliži, bolje za nas
Posle prošlonedeljnog pada, cena nafte od jutros ponovo premašuje 80 dolara, dok je cena gasa zadržala nizak nivo od pre početka rata u Ukrajini – oko 700 evra za hiljadu kubnih metara. Za strujom je i dalje velika potražnja, a i dalje je skupa – prosečna cena megavat-sata u 2022. bila je 275 evra. EU, pored novih dotoka gasa, pokušava da obezbedi i što više električne energije iz novih izvora. Razvijaju se i grade novi dalekovodni pravci, a elektromreža Srbije je deo tog prenosnog sistema. Što su nam bliže nove količine električne energije i veliki koridori, to je bolje za nas, kaže direktorka EMS-a Jelena Matejić.