Читај ми!

Bezbednost na internetu

Činjenica da se veštačka inteligencija sve više koristi, izaziva i potrebu za boljom kontrolom. Iako nije reč o novoj tehnologiji, brzina kojom se razvija i njen uticaj na društvo kod mnogih su upalili crvenu lampicu, pre svega zbog čestih zloupotreba. Prisutna je u svim sferama života, a možda je najviše primetna u medijima, odnosno na internetu koji bi uskoro mogao da bude preplavljen propagandom i neistinama. O etičkim i drugim dilemama razgovaramo sa Stankom Crnobrnjom, profesorom sa Fakulteta za medije i komunikacije, rediteljem, teoretičarem i publicistom.

I ove godine u Beogradu se održava Srpski forum o upravljanju internetom. Jedno od ključnih pitanja je kakva je budućnost interneta u eri globalnih i lokalnih izazova koje je donela nova i složena geopolitička situacija. Govoriće se o bezbednosti i nadzoru, kao i o digitalnim pravima, kako se ona najčešće narušavaju i na koji način da ih ostvarimo. Naša sagovornica je Dijana Milutinović, saradnica za marketing i komunikacije iz Fondacije Registar nacionalnog internet domena Srbije.

Zanatska zanimanja u našoj zemlji godinama su deficitarna iako su potrebe za tom vrstom usluga sve veće. Srbija bi uskoro mogla bi da ostane bez varilaca, tesara, molera, vodoinstalatera...Istovremeno nastalja se „odliv majstora“ u druge države zbog neadekvatnog poslovnog ambijenta koji je sve primetniji. Ovo su neki od razloga što se ponovo podnosi inicijativa za usvajanje Zakona o zanatstvu koji se nekoliko puta nalazio u javnoj raspravi, ali nikad nije ušao u skupštinsku proceduru. Gošća: Jelena Jevtović, pravnica iz Unije poslodavaca Srbije.

Prekomerno izlaganje suncu je sve manje zdravo, solarijumi su se pokazali kao veoma štetni i u mnogim zemljama su zabranjeni. Međutim, veliki broj ljudi, naročito žena i devojaka ne odustaje od preplanule boje kože, pa su kao novi trend postali aktuelni sprejevi, kreme i losioni za potamnjivanje. Kakavim rizicima izlažemo svoju kožu, ali i disajne puteve i krvotok, pitamo dr Jovanu Pelemiš, dermatologa.

Nataša Rašić je angažovana kao član Operskog studija Narodnog pozorišta u Beogradu. Diplomirala je prava i završila master studije na Fakultetu muzičkih umetnosti. Usavršavala se u Firenci i Beču. Nastupa na brojnim koncertima u zemlji i inostranstvu. Sa njom ćemo razgovarati o tome kako klasičnu muziku približiti široj publici, kolika je popularnost opere u 21-om veku, može li umetnost da menja svet na bolje…

Urednik i voditelj Dijana Ivanov Kadić.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом