Kakve rezultate daje dualno obrazovanje u Požegi

Dualno obrazovanje otvara mogućnost lakšeg zapošljavanja mladih. Obrazovni profili za potrebe domaće privrede postaju potreba ne samo za srednje obrazovanje, već i kao način kojim se može zaustaviti odlazak mladih stručnjaka iz zemlje.

Već deceniju požeška kompanija, koja je pionir dualnog obrazovanja, zbog svojih potreba je uspostavila saradnju sa nekoliko škola, a time otvorila mogućnost zapošljavanja mladih iz drugih opština.

„Pohađam četvrtu godinu smera elektrotehničar računara i dolazim ovde na praksu tokom cele sedmice", kaže Dejan Stefanović, učenik Tehničke škole Kosjerić.

„Imamo i stan i hranu, to nam je obezbeđeno, našu obuku, volimo da radimo na tome, zato smo i ovde", navodi Dalibor Marjanović, učenik Mašinske elektrotehničke škole Priboj.

A Matija Grujičić,  učenik Tehničke škole Užice zna i gde će raditi: „Da radiću ovde u Inmoldu, pošto mi je tu već posao dve godine, naučio sam dosta toga da ne moram da idem na probni rad".

 

Dualno obrazovanje omogućilo je da po svršetku studija, posao u Požegi pronađu Kragujevčanka i Beograđanka.

„Ja sam neko ko je zato da se promeni grad u Srbiji, ne treba se vezivati za jedan grad, ali nikako izaći iz Srbije. Srbija ima perspektivu", misli Marija Nikolov, diplomirani tehnolog u preduzeću „Budimka" Požega.

A Tijana Kolarević, diplomirani tehnolog u preduzeću „Budimka" u Požegi, kaže: „Ne možemo svi živeti u Beogradu, zato što Beograd nema dovoljno kapaciteta za sve nas. A unutrašnjosti čitave Srbije je mnogo lepa, naročito ovaj naš zapadni kraj, koji nudi, mnogo mogućnosti što se tiče posla, naročito u prehrambenoj industriji".

„Od ove godine imamo i u visokom obrazovanju razvijeno dualno obrazovanje, čak akreditovano 32 profila, 150 novih studenata u dualno modelu organizaciji nastave, konektovanih 75 kompanija, što zaista govori o tome da dualno obrazovanje postaje jedna ozbiljna filozofija, ozbiljna u smislu platforme obrazovanja, koja govori o tome ako u 21. veku ne govorimo o umreženim znanjima, veštinama i sposobnostima, stavovima da ne možemo očekivati od mladih ljudi da se zaista spreme i za tržište", objašnjava Gabrijela Grujić, pomoćnica ministra prosvete za dualno obrazovanje.

Poslodavci kažu da srpske kompanije teže poslovnom ambijentu, kojim se na prvo mesto stavlja čovek, a ne isključivo profit.

„Kroz sistem dualnog obrazovanja da stažiraju, odnosno da se edukuju kod nas u našim kompanijama i na taj način da ih stimulišemo i motivišemo da ostanu u zemlji Srbiji i da ostanu u našoj kompaniji", kaže Aleksandar Marković, generalni direktor „Budimka" Požega.

A Goran Janković, vlasnik "Inmolda" iz Požege: „Petoro dece koji su bili kod nas na stipendiji i praksi su već počeli da rade. Juče sam baš imao neki kratak sastanak sa njima. To su super momci i vidi se odmah da će od njih biti nešto za posao koji su učili".

Upravo kroz dualno obrazovanje se gradi i prisniji odnos, a poslodavci teže da raznim stimulativnim merama nagrade i zadrže one u koje su investirali i tokom školovanja.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом