Ko kontroliše ispravnost poljoprivrednih prskalica

Zakon o sredstvima za zaštitu bilja predviđa kontrolu ispravnosti poljoprivrednih prskalica i obuku poljoprivrednika, ali ne i ko će to da radi. Kakva su iskustva poljoprivrednika i moguća rešenja?

Tokom jedne proizvodne sezone, Bojan Vasić poljoprivrednik iz Srpske Crnje koristi prskalicu najmanje 20 radnih dana. Obuku za rad sa prskalicom i hemikalijama nije do sada imao:

"Prskalica kada se kupi, iz firme u kojoj kupiš, samo objasne način rada prskalice, to jest uključivanje, isključivanje. Da se pazi da se ne zakači negde grana, da je dovoljan nivo ulja u pumpi, da bi pumpa funkcionisala, da bi mogla da stvara pritisak", kaže Bojan.

 

Obuka o pravilnoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja je novina koja čeka ratare. Cilj je da se pravilno koriste herbicidi i pesticidi, jer je primetno da na njivama završi više nego što je propisano.

"Svako ovde kod nas radi otprilike po hektaru. Onako, sipaju se otrovi od oka, vode od oka, pa ako ostane malo ispusti dole na zemlju i to je to. Uglavnom, sigurno se baca više otrova", navodi Darko Števin, iz Zemljoradničke zadruge "Plast", Srpska Crnja. 

Predviđeno je da prskalice kontrolišu poljoprivredni mehanizatori ili mašinski inženjeri. Opština Nova Crnja želi da finansira njihov rad na svojoj teritoriji. Sredstva bi se obezbedila od zakupa državnog zemljišta.

"Predložili smo jednu inicijativu Ministarstvu poljoprivrede, a to je da se angažuju mehanizatori za opštine i da smo mi spremni da angažujemo mehanizatora, da platimo njegovu obuku, kako bi poljoprivrednicima izašli u susret, kako bi njima bilo lakše, kako bi njima bilo jeftinije i smatramo da je to način kako treba da se rešava ovaj problem", kaže Dragan Daničić, zamenik predsednika opštine Nova Crnja.

Prema podacima iz popisa poljoprivrede u Srbiji ima oko 130.000 poljoprivrednih prskalica bez atomizera. Kontrola bi se vršila na svakih 5 godina, a proveravali bi se dizne, creva, pumpa, kao i količina tečnosti koju ispuštaju.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом