Prokuplje dobilo Drainčev kutak za nezaborav

U godini za nama, zbog korona virusa otkazana su i mnoga kulturna dešavanja, ili su održana na drugačiji način. Tradicionalna kulturna manifestacija “Drainčevi susreti pesnika“ organizovana je ove godine u Prokuplju prvi put pod vedrim nebom. Umesto u maju,okupila je pesnike u avgustu, mesecu kada je rođen veliki toplički i srpski buntovnik i pesnik. U znak sećanja u Prokuplju je otvorena spomen soba u kojoj se čuvaju Drainčevi rukopisi i dela od zaborava.

Rođen u siromašnoj porodici u selu Trbunju kod Blaca, kao Radojko Jovanović, jedan od najosobenijih i najznačajnijih srpskih avangardnih pesnika, romansijer, esejist i novinar, u 23. godini menja ime u Rade Drainac. Buran život koji je vodio kao zanesenjak i boem, a koji je utkao u svoju pisanu reč, ostaće večita inspiracija pesnicima. Uspomenu na njega čuvaju zaljubljenici poezije na tradicionalnim Drainčevim susretima pesnika koji su se ove godine održali na otvorenom, kraj njegove biste na Hisaru, gde je dodeljena i nagrada.

„Kad dobijete jedno ovakvo priznanje, svaki dobitnik, verujem da se zapita da li je zaista dostojan nagrade jednog takvog eruptivnog tlenta i jedne takve, raskošne mogućnosti ekspresije" kaže Tanja Kragujević, ovogodišnja dobitnica Drainčeve nagrade.

Najveći deo života proveo je u Beogradu i Parizu, družeći se sa čuvenim umetnicima i zanesenjacima toga vremena.  U najpoznatijoj umetničkoj kafani na svetu - u Rotondi, koja ga je  opila i postala  njegov novi svet upoznao je najčuvenijeg slikara toga doba Modiljanija, kao i ruskog pesnika Talova.

„Veoma smo ponosni na to što je ova kafana bila mesto gde su se okupljala velika svetska imena iz svih sfera umetnosti. Drago mi je da je među njima i srpski pesnik Rade Drainac, a njegovu zbirku pesama , koju ste mi poklonili, pridružiću knjigama ostalih velikana koje čuvamo od zaborava i koje mogu videti naši gosti", ističe Žerard Tafanel, vlasnik restorana "La Rotonda" u Parizu.

Velika životna avantura u Parizu mu je, kako je rekao, nepovratno odredila sudbinu pesnika. Zbog toga je, povodom 120 godina od rođenja, njegova knjiga Bandit ili pesnik prevedna na francuski jezik, a u Prokuplju otvorena spomen soba.

„Ovo je jedna književno- memorijalna postavka gde je ispričana priča o njegovom životu i delu na jedan sveden način, ali dostupan svima koji žele da saznaju nešto više o Draincu i predstavlja jedan zanimljiv i lep kulturan sadržaj za Prokuplje i Toplicu", kaže Dragan Ognjanović, direktor Narodne biblioteke „Rade Drainac" u Prokuplju.

Tako je Drainac vraćen u svoj rodni kraj baš onako kakva mu je bila želja iskazana u njegovoj čuvenoj pesmi „Nirvana"."

 Život je proveo bez stalnih prihoda, više gladan nego sit, kao što je i napisao - glad mi je beskrajna, a ruke večno prazne. Bolestan i siromašan, umro je sam u 44.-oj godini života, 1.maja 1943. u Beogradu i sahranjen o trošku države.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом