Sedam nedelja kampanje – stranke, zvona i metla

O temama, novim i starim licama na listama, novim i starim pravilima na izborima.

Dan pošto su izbori raspisani, već po običaju, najbrojnija politička parija predala je izbornu listu. Prvi na njoj, za mnoge iznenađenje – ministar poljoprivrede. I još veće iznenađenje: jedini je ministar član SNS-a koji je na listi.

"Nije iznenađenje, on u resoru poljoprivrede, ima poverenje predsednika Vučića i on je energičan, sposoban čovek sa izraženom socijalnom inteligencijom", ocenjuje Milan Babović, zamenik glavnog urednika Večernjih novosti.

"Mislim da je Nedimović kompromis da ne bi bio Stefanović ili Zorana Mihajlović, pa eto Nedimović. On možda nema neki rezultat, ali nije ni opterećen onim što drugi jesu", kaže programski direktor agencije Demostat i novinar lista Danas Zoran Panović.

Ministre članove SNS-a zamenila su nova lica iz stranačke akademije, ali i ličnosti iz sveta umetnosti poput violiniste Jovana Kolundžije, koji je na visokoj trećoj poziciji.

Tu je i operska pevačica Jadranka Jovanović, koja je u aktuelnom sazivu kao nestranačka ličnost bila poslanik naprednjaka, ali i direktor Beogradske filharmonije i nekadašnji ministar kulture Ivan Tasovac, koji je deveti na listi.

S druge strane, naprednjaci su bili darežljivi prema koalicionim partnerima – strankama Rasima Ljajića, Krkobabića, Karića, Nenada Popovića, Vuka Draškovića, koji su kandidovali gotovo ista lica kao i na prethodnim izborima.

"Imam utisak da se Vučić u deljenju mandata prema koalicionim partnerima ponaša kao pijani milioner, ali ponovnim uvođenjem nestranačkih ličnosti pokazuje dve stvari – da i on ima elitu ili poznate koji su za SNS a da idu kod zubara, a pod dva – skreće pažnju sa drugih tema jer će sad danima o tome da se priča", kaže Aleksandar Apostolovski, novinar Politike.

Panović smatra da je od toga ko je od poznatih na listi mnogo bitnije ko je nosilac liste. Ocenjuje da javne ličnosti, ako nisu članovi stranke, prave folklor od politike, ali da politiku ipak treba da vode članovi partija.

SPS i Jednistvena Srbija biće drugi na glasačkom listiću. Zanimljivo je da su se na listi njihovih kandidata, advokat Toma Fila i glumica Jelica Sretenović našli ispred nekih socijalista sa dugim partijskim stažom.

Kako će izgledati DS 

Sa raspisivanjem izbora – opozicioni Savez za Srbiju raspisao je bojkot. U međuvremenu neki funkcioneri Demokratske stranke, koja je članica Saveza, usprotivili su se bojkotu. Najpre, na lokalu gradonačelnici Šapca i Paraćina najavili su učešće na izborima. A još je otvoreno pitanje kako će izgledati Dempokratska stranka posle sednice Glavnog odbora u subotu.

"Da li će Lutovac opstati to je pitanje, ali smeniti ga pred izbore je dvostruko samoubisatvo. Ali šteta je što DS nestaje sa scene i pitanje je da li će uopšte uspeti da se reanimira", kaže Apostolovski.

"Demokratska stranka je zanimljiva jer pokazuje i dalje demokratski potencijal i, da budem malo ciničan, da se vlast sekira za demokratiju u DS. Oni su tek četvrti u koaliciji po snazi, ali opet su važni i, ako bi se pocepali, to bi bilo opasno, a ako ne – onda bi to osnažilo bojkot koji se već na neki način pretvorio u tabu, ali mislim da je vlast vešto uspela da pričom o situaciji u DS skrene pažnju s bojkota", kaže Panović.

Neki od bivših funcionera DS-a koji su protiv bojkota već su u grupaciji Srbija 21, koja će izaći na izbore u koaliciji sa strankama Nenada Čanka, Nebojše Lekovića i još nekim, ne toliko poznatim strankama.

"Srbija 21 ima šanse da pokupi deo birača DS-a koji sebe ne vide sa Boškom Obradovićem i to smatraju gubitkom evropskog identiteta DS-a", kaže Babović, dok Apostolovski ocenjuje da Srbija 21 ima nejasnu poziciju.

"Srbija 21 podseća na G-17 plus dok dopre do birača, pitanje je hoće li uspeti da se primi kod 90.000 koliko je otprilike potrebno za cenzus, a veći deo kampanje će potrošiti na objašnjenje da li su Vučićevi trojanci", kaže Apostolovski.

Na izbore će izaći i Čedomir Jovanović i to izgleda pod imenom "Zvono a ne stranke" dok je već poznato da će pod imenom Metla na izbore izaći DSS Miloša Jovanovića.

"Miloš Jovanović ima biografiju koju bi maznuo svaki lider, doktor sa Sorbone i 63. padobranska, nije menjao stranku, ali jeste menjao ime i dok Srbi dokuče šta je Metla može da dođe Nova godina, isto tako i sa Čedom Jovanovićem – dok Srbi provale da Čeda zvoni može da se desi da zvona zvone i za Čedom i za Milošem Jovanovićem", kaže Apostolovski.

"Čedomir Jovanović ima dosta fluidnu politiku, deo javnosti koji nije naklonjen SNS-u sumnjiči ga za konvertitstvo, a s druge strane on ne želi da se približi evropskom opozicionom polu jer on misli da on vodi drugačiju politiku, ali zahvaljujući tom njegovom identitetskom lutanju, šanse da uđe u Skupštinu su mu slabe", kaže Babović.

Koliko to što je smanjen cenzus povećava mogućnost ovih manjih političkih partija da uđu u parlament? I 90.000 glasova, koliko se procenjuje da će biti potrebno za ulazak u Skupštinu, za mnoge će sigurno biti previše.

"Ja ne vidim da, osim SNS i SPS i ponegde SPAS-a i radikala, neko može prebaci cenzus. Jedino da ih Vučić stavi na listu pa posle im dâ poslaničke klubove, ali to je sad gotovo, lista je formirana. Drugačije teško. Jer na lokalu spuštanje cenzusa na tri odsto nešto znači, a na republičkom novou ne", kaže Panović.

Na prošlim izborima bilo je 20 izbornih lista, od kojih je čak 12 ušlo u parlament. I to sa cenzusom od pet odsto. Rok za predaju izbornih lista je 10. april.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом