петак, 03.06.2022, 10:14 -> 12:43
Извор: РТС
Аутор: Адрија Игић
U Istoku uhapšen Srbin osumnjičen za navodne ratne zločine na KiM
Polciija u Istoku uhapsila je osobu srpske nacionalnosti Č.J., osumnjičenu za navodne ratne zločine počinjene nad civilnim stanovništvom na Kosovu i Metohiji tokom sukoba pre 20 i više godina, potvrdili su RTS-u srpski izvori u Istoku, a saopštila je i policija.
"Nakon istražnih radnji koje je sprovela jedinica za istraživanje ratnih zločina, srpski begunac je identifikovan i uhapšen zbog ratnih zločina počinjenih nad civilnim stanovništvom na Kosovu u periodu 1998-1999", navodi se u saopštenju policije.
Sudija posebnog odeljenja osnovnog suda u Prištini Valjon Kurtaj odredio mu je pritvor do 30 dana.
Istraga slučaja je u toku.
Srpski izvori su naveli da je Č.J. iz Đurakovca, da je uhapšen u četvrtak u Istoku, kada je u lokalnoj administraciji vadio lična dokumenta.
Č.J. povremeno dolazi u Đurakovac, a godinama unazad je raseljeno lice u centralnoj Srbiji.
Kancelarija za KiM: Obezbeđena pravna zaštita
On je, kako saopštava Kancelarija za KiM otišao sa obavi određene poslove iz ostavinske rasprave nakon smrti oca kada je naprasno uhapšen po nedavnoj optužnici, što baca posebno svetlo na njegov slučaj.
"Ovime je nastavljena praksa pravosuđa u Prištini da po nekakvim tajnim optužnicama, sa nekredibilnim svedocima i preko noći podiže optužnice protiv Srba sa Kosova i Metohije i da ih na ovakav način odvraća od povratka na njihova ognjišta ili potraživanje njihovih zakonitih prava", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da je Kancelarija za KiM obezbedila pravnu zaštitu za uhapšenog i pratiće njegov slučaj i o njemu obavestiti međunarodne predstavnike na KiM.
To je, kako se ističe, šesti po redu slučaj da se Srbi preko noći okrivljuju za navodne ratne zločine, po iskazima svedoka koji se pojavljuju posle 20 i više godina od navodno učinjenog dela, a u vreme kada okrivljeni najčešće potražuju svoja zakonita prava i imanje na KiM.
Коментари