Читај ми!

Bogunović: Ubuduće bez zadržavanja i propadanja prehrambenih proizvoda na granicama tri zemlje

Koristi od sporazuma između Srbije, Albanije i Severne Makedonije u okviru inicijative "Otvoreni Blkan" na najpraktičniji način videće proizvođači hrane koji izvoze svoju robu, kaže za RTS sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS Aleksandar Bogunović.

Roba će se i ubuduće izvoziti na sličan način, ali će sada za izvoz hrane i poljoprivrednih proizvoda biti dovoljna potvrda akreditovane laboratorije u našoj zemlji i neće više biti kilometarskih kolona na granicama, tvrdi sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS.

"Imaćemo i posebnu traku za našu i robu iz Albanije i Severne Makedonije. Mi trenutno u te zemlje ne izvozimo prehrambene proizvode u milionskim vrednostima, ali kroz ove sporazume dozvolili smo ne samo slobodan protok robe, već i kapitala i ljudi, i moći ćemo da na treće tržište izađemo sa ponudom npr. jedne vrste robe u većim količinama", rekao je Bogunović.

Kao primer navodi neku vrstu povrća koje recimo ranije dozreva u Albaniji ili Severnoj Makedoniji, a kasnije u Srbiji zbog čega bi tim svežim povrćem tržište moglo da se snabdeva u dužem periodu.

"Kada je reč o investicijama, država ima celu paletu podsticaja da pomogne naše poljoprivrednike a kao pojedinci takođe možemo da se opredelimo da kupujemo domaće proizvode", rekao je Bogunović.

Nove tehnologije i digitalizacija u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije spadaju u red skupih ali i neophodnih investicija i predstavljaju budućnost kada je reč o unapređenju ove oblasti privrede, rekao je sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS.

Bogunović je takođe rekao za RTS da naši građani ne treba da strahuju od nestašica hrane jer mi proizvodimo značajne viškove hrane i imamo dovoljne količine svih osnovnih životnih namirnica.

среда, 16. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом