Koronavirus uzburkao privredu, ko najviše gubi

Zbog koronavirusa prošla sedmica, za svetsko tržište kapitala bila je nagora od finasijske krize 2008. godine. MMF je najavio da će već u aprilu razmatrati smnjenje projekcije rasta globalne privrede. Problem je i što se otkazuju i najvažniji međunodni privredni i turistički sajmovi gde se sklapaju novi poslovi. Ekonomske posledice teško je predvideti ali države već prave analize.

Virus korona već je ugrozio poslovanje velikih međunarodnih avio i automobilskih kompanija. Gubitke računa i tekstilna, metalska i drvna industrija kao sva preduzeća koja zavise od kineskih sirovina i robe. Transport iz Kine traje do dva meseca.

Brodovi sa novim isporukama odveć kasne, a onima koji stignu u evropske luke, u strahu od epidemije, ne dozvoljavaju da isplove. Može li se Evropa osloniti na unutršnje tržište?

"Sve ono što se danas manje više uvozi iz Kine zapravo se pre 10-20 godina se proizvodilo u Evropi. Čak mislim da će se Kina mnogo pre oporaviti i da će mnogo pre krenuti onome što je bilo pre ove situacije nego što Evropa to može da nadomesti iz nekih da kažem unutrašnjih resursa", rekao je Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Kineska vlada je objavila da se velika industrija ponovo pokreće. Ipak, zabrinutost u svetu raste jer nezavisne analize govore da se prošle sedmice tek trećina fabričkih radnika vratilo poslu.

"Moja fabrika se približava polovini normalnog kapaciteta do kraja marta očekujemo da će biti 90 procenata. Ako negativni uticaj svedemo na 15 odsto godišnjeg prihoda mi ćemo biti srećni", kaže Vang Jin, suvlasnik lokalnog proizvođača naočara.

Uzburkane su i robne i finasijske berze. Cena bakra je od početka godine pala 10 posto, gasa 20 procenta a nafte čak za četvrtinu.

"Prema izveštajima koji smo dobili ukazuje se da će prvi udar biti u prvom kavrtalu. U tom smislu postoji zaista krizna situacija ali to ne ukazuje i na dugoročne probleme i za svetsku privredu. Kada pogledamo bazne metale oni su svi u padu", kaže Bojan Stanić iz Privredne komora Srbije.

Najviše pogođen turizam 

U našoj zemlji za sada je najviše pogođen turizam jer Kinezi otkazuju rezervacije. A u Privrednoj komori kažu da se firme koje zavise od komponenti iz Kine već žale da imaju usporenu komunikaciju za nove isporuke.

"Mi smo videli, kada je Fijat rekao da ne može da nastavi proizvodnju zato što nema dovoljno delova iz Kine - mogli su da rade praktično ono što imaju na zalihama. Srbija može u nekom periodu očekivati posledice jer mi smo privreda koja je integrisana u evropsku i svetsku privredu", kaže Savić.

Ministri finansija G-7 i guverneri centralnih banaka poručuju da će u međusobnoj i u koordinaciji sa drugim zemljama učiniti sve kako bi ublažili ekonomsku štetu zbog širenja virusa.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом