Читај ми!

Eparhija raško-prizrenska priprema hranu za više od 2000 korisnika

Za mnoge Srbe koji žive južno od Ibra, hrana koja se priprema u narodnim kuhinjama, jedini je obrok koji dobiju u toku dana. Eparhija raško-prizrenska u šest objekata priprema hranu za više od dve hiljade korisnika.

Već 21 godinu u Narodnoj kuhinji kod Gnjilana, priprema se hrana za najugroženije Srbe u enklavama i šest opština na jugu, broj korisnika svake godine je sve veći. Sada ih je gotovo 2100.

Miladin Kostić, glavni kuvar rekao je da je sve dobro kada vide narod da je srećan i radostan kad dođe ovde, i to im puni srce.

"Sada su uslovi mnogo bolji. Ima pasulja, kupusa, makarona, sira, boranije, svakoga dana različita hrana se kuva za korisnike", navela je Svetlana Arsić, radnica u Narodnoj kuhinji.

Dragutin Kostić iz Prekovca ima 90 godina. U Narodnoj kuhinji hrani se već dve decenije.

"Zadovoljan sam i prezadovoljan, ja ne znam da li negde još ima ovakva hrana kao ovde što ima", rekao je Dragutin Kostić, iz Prekovca.

U selu Straža kod Gnjilana ostalo je osamdeset Srba. Mnogi redovno dolaze po hranu.

Rad Narodne kuhinje u Prekovcu kod Gnjilana eparhija raško-prizrenska organizovala je uz pomoć nevladine organizacije "Majka devet Jugovića". Koliko se hrane ovde pripremi, možda najbolje govori podatak da se godišnje potroši oko 230 tona brašna.

"Svi se trude da pomognu, naročito u mnogodetnim porodicama, da se pruži pomoć deci da ne budu prvenstveno gladna, a posle da se obezbede i ostala sredstva za život", istakla je upravnica Narodne kuhinje Svetlana Stević.

Kuhinji pomažu donatori, država, građani slanjem SMS poruka. Ima 76 radnika, svoje farme koza, ovaca i svinja i obrađuju gotovo 40 hektara zemlje.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом