Читај ми!

Lični pratioci postaju deo porodica, pomoć za više od 600 dece sa smetnjama u razvoju u Beogradu

Grad Beograd uslugu socijalne zaštite "lični pratilac" pokrenuo je 2014. godine. Tada je samo 44 dece moglo da ima svog pratioca. Sada ih je više od 600. Ovaj posao nije kao ostale profesije. Lični pratioci vrlo brzo postaju deo porodice.

Zagrljaj, šetnja sa rukom u ruci, sedenje na klupi u parku i samo njima znane priče. Ali nije Bojana Damjanu samo osoba koja će ići sa njim svaki dan u školu, usmeravati mu pažnju na nastavu, pomagati u osamostaljivanju i socijalizaciji, što je osnovni zadatak ličnih pratilaca.

Damjanov tata kaže da se na sam spomen Bojaninog imena, Damjan obukao i krenuo na snimanje RTS-ove reportaže.

"Bojana ima toliku količinu empatije i ljubavi koja znači Damjanu. On je to prepoznao. Na pomen njenog imena, oblači se i ide sa Bojanom da se igra. Kroz igru i uči", kaže Damjanov otac Aleksandar Rodić.

Bojana je defektolog. Prošla je obaveznu obuku za lične pratioce i u "Dečjem srcu" radi četiri godine. Uz Damjana je godinu dana.

Bojana Maksimović, lični pratilac, kaže da postoji ogroman napredak kod deteta, te da je istrajnije i fokusiranije na rad, a komunikacija im je sve bolja.

"Provodimo vreme zajedno: igramo se, idemo na razne rekreativne i sportske aktivnosti. To je osam sati dnevno jako lepog rada. Kada vidim da je moje dete srećno, tačnije dete sa kojim radim, srećna sam i ja. Vidim da napredujemo i to je naš ogroman uspeh", navodi Maksimovićeva.

Kako se postaje pratilac

Da bi neko mogao da postane lični pratilac mora da prođe niz provera i obuka pre nego što dobije dozvolu da radi sa decom. U početku i uz obavezno prisustvo mentora.

Goran Rojević, direktor Humanitarne organizacije "Dečje srce" kaže da centar za socijalni rad procenjuje koliko porodica može da izađe na kraj sa potrebama deteta, odnosno člana koji ima smetnje u razvoju.

"Procenjuje da im treba usluga ličnog pratioca i šalju dete u 'Dečje srce'. Kao humanitarna organizacija koja je dobila na tenderu grada da sprovodi tu uslugu, ona procenjuje potrebe deteta. Dodeljuje mu adekvatnog ličnog pratioca koji bi mogao da zadovolji potrebe na terenu", navodi Rojević.

Uslugu ličnog pratioca koristi 630 dece sa smetnjama u razvoju, zbog velikog interesovanja do kraja godine trebalo bi da ih bude 700.

Ta usluga sprovodi se u 156 škola i predškolskih ustanova na teritoriji Beograda.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње