Читај ми!

Poverenik o informatorima o radu organa vlasti: Informacije građanima dostupne kroz par klikova

Uvođenje jedinstvenog informacionog sistema informatora o radu organa vlasti doprineće boljoj transparentnosti rada javnih institucija. Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović izjavio je za RTS da su oko 10.000 organa vlasti prema zakonu u obavezi da do 17. novembra objave informatore. Građanima će uz par klikova biti dostupne informacije o njihovom radu, ističe poverenik.

Izmenjenim i dopunjenim Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, organi vlasti biće dužni da izrađuju informatore o svom radu u elektronskom obliku, preko jedinstvenog informacionog sistema.

Građani Srbije na jednom mestu moći će da pristupe informatorima svih organa, dok će službi poverenika biti olakšano praćenje ispunjenja obaveze organa da objave i ažuriraju svoj informator.

Milan Marinović rekao je za RTS da su organi vlasti, prema Zakonu, u obavezi da do 17. novembra ove godine objave svoj informator o radu.

Procena je, dodaje poverenik, da 10.000 organa vlasti treba da ih izrade i objave.

"Do sada, nažalost, iako je Zakon počeo da se primenjuje 17. februara, svega oko sto organa vlasti je izradilo svoj informator o radu, a samo 11 je objavilo u jedinstvenom informacionom sistemu, što je skandalozno malo", ukazuje Marinović.

Objašnjava da su i do sada organi vlasti, njih 3.000, imali obavezu da izrađuju informator o svom radu, ali da su ih autonomno objavljili na svom sajtu.

"Gradska uprava, gradonačelnik, skupština opštine, centar za socijalni rad, škola, dom zdravlja, bolnice... svi su oni organi vlasti. Zakonom je propisano da se to radi na jedinstvenoj platformi koju vodi i održava poverenik", kaže Marinović.

Kakva je korist za građane

Dodaje da građani imaju koristi, jer ne moraju više da podnose zahteve za pristup informacijama od javnog značaja.

"Ideja je, ne samo kod nas već i u celoj Evropi, da što više informacija o radu bilo kog organa vlasti, na bilo kom nivou bude transparentno, javno objavljeno, dostupno svima, da ne moramo da tražimo podatak koji možemo uz par klikova da vidimo", ističe poverenik.

Podseća da je na sajtu poverenika objavljeno video-uputstvo za popunjavanje informatora o radu.

Objašnjava da je ranije bilo devet vrsta podataka koje treba da sadrži informator, a sada je taj broj 24.

Kakve su kazne

Prema njegovim rečima, povernik je prvi put dobio mogućnost i ovlašćenje da ako neki organ vlasti ne izradi svoj informator i ne ažurira ga u roku, u skladu sa Zakonom, može da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv rukovodioca organa vlasti.

"Organi vlasti i rukovodioci neka budu uvereni da će poverenik svoje ovlašćenje koristiti od 17. novembra. Kazna nije velika – od 20.000 do 100.000 dinara – ali nije poenta u kazni. Poenta je da se poštuje zakonska obaveza i da svako koga interesuje neka informacija može da je dobije na lak, jednostavan način", ukazuje Marinović.

"Raste broj prijava zbog kršenje podataka"

U Evropi se svaki dan podnese više od 300 prijava zbog kršenja zaštite podataka.

Marinović kaže da je dnevni prosek u Srbiji 2021. godine bio 2,4 zahteva, te da ove godine taj broj raste. "Najviše su ugroženi naši podaci na društvenim mrežama, internetu na razne načine. S jedne strane smo i sami krivi – olako dajemo svoje podatke kada želimo da naručimo robu, uslugu. Pročitajte politiku privatnosti", ukazuje Marinović.

понедељак, 07. април 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом