Читај ми!

Euleks: Nastavljamo rad na rasvetljavanju sudbine 1.620 nestalih

Iz Misije Evropske unije za vladavinu prava u Prištini - Euleks saopštili su da ostaju posvećni nastavku podrške Institutu za sudsku medicinu u naporima da se rasvetli sudbina još 1.620 nestalih osoba na Kosovu i Metohiji, o kojima nema nikakvih informacija.

Zajedno sa Institutom, Euleks trenutno je angažovan na podršci vlastima i kolegama sa Kosova u oblasti terenskih operacija na brojnim lokacijama za koje se još čekaju nalozi suda, potraga za moguća nova tajna groblja, što bi moglo da dovede do identifikacije drugih nestalih lica i pregleda posmrtnih ostataka u mrtvačnici u Prištini.

"Pregled posmrtnih ostataka u prištinskoj mrtvačnici koordinira radna grupa koju predvode forenzičari Intituta, na osnovu strategije i akcionog plana radne grupe 2021-2023. Glavna svrha je da se pregledaju svi ljudski ostaci pohranjeni u mrtvačnici, kao i povezani dosijei, i da se utvrdi status svih predmeta koji uključuju slučajeve u vezi sa sukobom koji su od forenzičkog interesa, predmete od forenzičkog interesa koji nisu 'vezani za sukob, i predmete koji nisu od forenzičkog interesa", kaže se u saopštenju Euleksa izdatog povodom Dana nestalih lica na Kosovu i Metohiji.

Euleksov forenzički antropolog Luisa Marinjo izjavile je da će u toj misiji iscrpiti sve forenzičke istražne alate za rešavanje slučajeva nestalih osoba koje su trenutno pod brigom Instituta za sudsku medicine.

Govoreći o strategiji i planu rada 2021-2023, Marinho je rekla da oni uključuju dve strategije koje imaju veliki potencijal da pomognu u identifikaciji nekih neidentifikovanih posmrtnih ostataka.

"Prva strategija je kontaktirati rođake nestalih osoba i tražiti od njih da daju uzorke krvi gde ih nema, ili tamo gde su nedovoljni za analizu DNK. Ovo može dovesti do pozitivnog podudaranja DNK i identifikacije nestalih osoba. Druga strategija je da se pozabavimo pogrešnim identifikacijama koje su rezultat procesa zvanog 'tradicionalna identifikacija', kroz upotrebu DNK".

Marinho je takođe navela da su dva glavna faktora koji mogu da ometaju ili spreče identifikaciju posmrtnih ostataka uslovi skladištenja posmrtnih ostataka, odnosno da li su spaljeni ili veoma fragmentovani, i nemogućnost da se dobiju odgovarajući referentni uzorci krvi za identifikaciju na osnovu DNK.

"Međutim, brzo razvijajuća DNK tehnologija mogla bi dovesti do pozitivnih rezultata ponavljanjem neuspešnog testiranja nekih prethodnih uzoraka DNK. Konačno, ulaganje u međunarodna arhivska istraživanja, uz obnovljene napore da se pristupi i analizira informacije iz Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i podaci drugih međunarodnih organizacija, takođe može otvoriti nove puteve u forenzičkoj istrazi nekih slučajeva", kazala je Marinho.

Od početka svog mandata, Euleks je sproveo 684 terenske operacije za lociranje nestalih osoba, uključujući 181 ekshumaciju. Identifikovani su posmrtni ostaci 477 osoba, uključujući 332 nestale osobe.

четвртак, 17. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом