субота, 05.03.2022, 19:30 -> 22:35
Извор: РТС, Танјуг
Spomenik žrtvama iz Drugog svetskog rata otkriven u Cikotama
Uz najviše državne počasti, u Cikotama kod Loznice otkriven je spomenik poginulim civilima iz Drugog svetskog rata. Nemačka vojska 19. oktobra 1941. godine u tom selu ubila je više od 400 ljudi, među kojima je bilo žena i dece.
Likvidacija u jadarskim selima Cikotama i Dragincu, gde je život ukupno izgubilo oko 2.600 nedužnih građana, prvi je masovni zločin počinjen nad civilima tokom Drugog svetskog rata u Srbiji. Prethodio je zločinima u Kraljevu i Kragujevcu.
Predsednik Skupštine Ivica Dačić otkrio je spomen-obeležje žrtavama fašističkog terora u Cikotama.
"Današnjim činom odužujemo dug prema stradalima u kaznenoj ekspediciji, ali i prema potomcima tako što im ostavljamo sećanje na seljake iz Cikota, a po ovom spomen-obeležju će uvek pamtiti kolika je cena slobode i koliko je važno da to nikada ne zaboravimo", poručio je Dačić.
Rekao je i da za "jedan narod ne postoji veća tragedija od prepuštanja zaboravu svojih žrtvi i svoje istorije, i da to ne smemo dozvoliti, iako nas neki na to upućuju".
Spomenik u Cikotama otkrili su osim Dačića, pomoćnik gradonačelnika Loznice Ljubinko Đokić i Rajko Đukanović, svedok pogroma, koji je tada imao sedam godina.
Na spomen-obeležju, na mermernim pločama, uklesana su imena meštana, koje su nemački fašisti ubili 19. oktobra 1941. godine.
Nakon osveštenja spomenika i parastosa koji su služili sveštenici SPC i polaganja venaca, obratili su se i predsednik SUBNOR-a Loznice Života Isaković i pomoćnik gradonačelnika Loznice Ljubinko Đokić.
Коментари