петак, 11.02.2022, 13:25 -> 13:52
Извор: РТС
Аутор: Наталија Синановић
Boje na školskom semaforu menjaju se već dve godine – da li se lakše dobijaju petice
Dele nas dve godine od uvođenja nastave na daljinu. A onda su se menjali modeli nastave. I đaci i studenti i profesori kažu da im nedostaje neposredna nastava i kontakt uživo.
Boje na školskom semaforu menjaju se već dve godine. Nastava uživo, kobinovani, pa onlajn model.
Učenica četvrte godine Gimnazije u Zaječaru Milica Jovanović rekla je da joj nedostaju časovi i socijalizacija, druženje sa drugarima.
"Međutim, najveći problem su nam izostanici sa časova ako ne pratimo jedan čas uživo, ne znamo dokle smo stigli, pa ni profesori ne znaju šta su predavali jednoj, a šta drugoj grupi, a volimo da idemo u školu svakog dana", rekla je Milica.
"Budući da sam u odeljenju sa samo 16 učenika, mi idemo svaki dan tako da se nisam susreo sa kombinovanom nastavom i smatram da sam u prednosti zbog toga", rekao je Marko Rančić, učenik četvrte godine Gimnazije u Zaječaru.
Na nekim fakultetima, poput Ekonomskog, nastava je organizovana po hibridnom modelu. Studenti su mogli da biraju da li će dolaziti na fakultet ili će predavanja slušati onlajn.
"S obzirom na to da smo već dve godine u ovakvom režimu i da je nastava uglavnom bila organizovana onlajn, studenti su se dosta odvojili od samog fakulteta i možda zaboravili kako je to studirati zapravo na samom fakultetu, nadamo se da će Ekonomski fakultet i u narednom periodu uspeti da organizuje takvu nastavu", kaže Maja Martinović, student prodekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Profesori kažu da su se trudili da nađu razne modele kako bi bili što približniji neposrednoj nastavi.
"Kada je jedna grupa u školi, ja drugu grupu uključim onlajn tako da oni prate ta dešavanja. Desi se da zbog tehničkih mogućnosti, nekad taj snimak i nije baš idealan. To je blisko neposrednoj nastavi, ali nije to baš kako treba", kaže Nataša Stanojević, profesor matematike i računarstva i informatike u Gimnaziji Zaječar.
Smatraju i da su u protekle dve godine mnogo toga, kao i đaci, naučili o kombinovanoj i onlajn nastavi – kako bi trebalo da se odvija, o radu od kuće. Ali:
"Nažalost, ove dve godine se već odražavaju na naše učenike, na nivo znanja, na nivo postignuća, koji je mnogo manji nego pre korone. Sada se i sami đaci slažu da mnogo lakše dobijaju dobre ocene, ali da školu ne doživljavaju kao ranije. Škola im nedostaje, ali u školi više ne mogu da se snađu", kaže Jasna Janković, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Svi zajedeno treba da doprinesemo da obrazovanje bude što kvalitetnije, kažu u resornom ministarstvu.
"Svaka ustanova ima autonomiju svaki nastavnik ima autonomiju, kao profesionalac. On je taj koji planira, koji koncipira i koji realizuje sam proces nastave. Mi smo kao ministarstvo dostavili stručna uputstva školama, uvek smo bili otvoreni preko školskih uprava i savetnika da podignemo kvalitet obrazovanja. Radili smo i evaluaciju, naši saveti školskih uprava su obilazili škole, davali smernice kako da unaprede ceo proces nastave", kaže Milan Pašić, pomoćnik ministra prosvete.
Na osnovu urađene analize, kažu, do sada je 91 odsto nastave u osnovnim školama realizovano neposredno, a osam odsto po kombinovanom modelu.
Коментари