Читај ми!

"Vode Vojvodine" krenule u odlučnu borbu sa ribokradicama – kako se bore protiv nelegalnog ribarenja

Kako sprečiti nelegalno ribarenje? Ribočuvarska služba "Voda Vojvodine" pokriva oko 15.000 kilometara vodenih površina. Samo tokom prošle godine zaplenili su 80 kilometara nelegalno postavljenih mreža. Na meti ribokradica je prvenstveno kvalitetna riba smuđ, som, šaran, naročito kečiga. Da bi se sprečila krađa ribe, "Vode Vojvodine" nabavile su modernu opremu.

Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine" početkom ove godine ušlo je u odlučnu borbu sa ribokradicama, a u cilju očuvanja ribljeg fonda. I pored činjenice da je ribočuvarska služba stalno prisutna na otvorenim vodama, krađe su i dalje u porastu, a susret sa ribokradicama nije ni malo prijatan.

"Kada su najopasniji, kada ih uhvatite na delu, kad pokušaju da se izvuku iz svega toga, jer sankcije su sada malo malo strože što je vrlo dobro tako da gledaju da se spase od toga dolazi i do kontakta i rasprave", kaže Živica Kirćanski, poslovođa ribočuvarske službe

"Najteže je noću, noću kada je minus dvadeset, onda je gadno, kada je plus trideset se izdrži mada smo mi najviše noću aktivni i radimo i čuvamo. Meni je ovo period života koji volim vodu i živim za ovu ribu i ovo sve, meni je najlepši deo mog radnog veka i sada idem u penziju i ovo će mi ostati zauvek u sećanju", dodaje Slavko Đukić, ribočuvar.

U cilju sprečavanja krađe "Vode Vojvodine" su nabavile nove čamce i automobile i drugu neohodnu opremu.

"Tokom prošle godine ribočuvarska služba 'Vode Vojvodine' uspela je da podnese oko 50 prijava protiv lica koji su se bavili krivolovom, takođe smo zaplenili oko 80 kilometara mreža koje su nelegalno postavljene, a zaplenili smo i pet čamaca i preko stotinu drugih alata koji se koriste za krivolov. Ove godine uspeli smo da nabavimo i šest novih čamaca, kao i šest novih vozila koji će koristiti našim ribočuvarima za lakši rad na terenu", naglašava Miljan Mirković, rukovodilac službe za ribarstvo "Vode Vojvodine".

U ovom preduzeću nastavljaju I dalje rad na obnovi ribljeg fonda, tokom prošle godine u vode kojim upravljaju ubačeno je oko 70.000 jedinki dok se ove godine planira poribljavanje sa 110.000 jedinki.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом