недеља, 08.08.2021, 06:00 -> 06:05
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић
Invaliditet ne sme da ograničava, šta je sve uspeo u životu momak koji je ostao bez noge
Splet nesrećnih okolnosti, trenutak nepažnje, pre devet godina promenio je život Arsenu Arsenoviću. U saobraćajnoj nesreći ostao je bez noge. Na fakultet je krenuo, seća se, sa potpuno neodgovarajućom protezom. Za tada devetnaestogodišnjeg Arsena, bio je to novi početak.
Snagom, ljubavlju prema životu i uz podršku porodice i prijatelja, pomera granice. Kao jedini član sa invaliditetom u našoj kajakaškoj reprezentaciji, u disciplini na 200 metara u kajaku jednosedu na Svetskom kupu u Beogradu 2017. okitio se zlatom. Medalja je stigla i na takmičenju kajaka četverca. Onda novi izazov.
Suosnivač "Pajrat arta" (PirateArt) Arsen Arsenović kaže da je nosio neku šipku, ali prosto potrebno mu je bilo da to lepše izgleda, uljudnije i na internetu se tad pojavile neke slike da ljudi u svetu počinju da štampaju sebi noge.
"Onda smo kolega Nikola Matić i ja na fakultetu učili to grafičko crtanje i 3D konstruisanje i ja sam konstruisao tada sebi prvu tri-de estetsku oblogu, i štampao od studentske stipendije koja je tad bila, još sam morao malo da doplatim. I tu se i rodila ideja za biznisom da to pružimo prvo ljudima u Srbiji, pa u regionu i evo sada ćemo videti kako će to izgledati i u svetu", rekao je Arsen Arsenović.
Za samo godinu dana, uz podršku Fonda za inovativnu delatnost, stvoren je tekstil koji prelazi preko estetske obloge proteze. Samo jednim potezom se skida i zamenjuje drugom, u skladu sa odevnom kombinacijom korisnika.
"Do sada smo imali tri etape razvoja u firmi. Prva etapa je bila štampanje, tri-de štampanje, do tada smo radili tehnologijom 3D štampe, skenirali nogu, onda smo preuzeli novu tehnologiju termoformiranja. To je tehnologija kojom smo dobili čvrstoću materijala i onda je falilo to nešto da je još ulepša i treći deo, poslednji deo koji smo sada razvili je taj kaveri skin", objašnjava Arsenović.
Srpske estetske obloge, osim kod nas, mogu da se kupe u zemljama regiona, a od sledeće nedelje i na evropskom tržištu.
Kako se prave prema meri i zahtevu svakog korisnika, plan je da se mesečno napravi stotinak obloga, mada su kapaciteti mašina i opreme kupljene uz pomoć Inovacionog fonda dvostruko veći.
To, međutim, zahteva povećanje broja zaposlenih, uključujući i saradnike – modne dizajnere. Ideja je i da se modeli iznajmljuju svetskim modnim brendovima jer invaliditet ne sme da ograničava.
Коментари