Читај ми!

U Srbiji više od 5.000 migranata, mnogi nevidljivi za pravni sistem

Trenutno je na teritoriji Srbije 5.000 do 6.000 migranata tražioca azila, koji se nalaze u kampovima ili van predviđenog smeštaja, u neformalnim naseljima, pre svega na severu zemlje i u Beogradu. Postoje osobe koje su "zaglavljene" u našoj zemlji dve ili tri godine, tim licima nije utvrđen pravni status i oni su praktično nevidljivi za sistem, kaže za RTS Jovana Vinčić iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

Gostujući u Beogradskoj hronici, Vinčićeva je navela da znatan deo migranata uspeva brzo da ode, ali da svakog dana u zemlju ulazi 120 do 150 ljudi iz pravca juga ili iz Bugarske.

Prema njenim rečima od ukupnog broja migranata žene i deca čine oko 15 odsto, oko 45 odsto su izbeglice iz Avganistana, zatim slede Pakistan, Sirija, Irak, Palestina.

Migranti tražioci azila borave u kampovima, što je privremeno rešenje, ali poneki su tu već dve ili tri godine.

"Postoje osobe koje su ‘zaglavljene’ u našoj zemlji, ovde su par godina i ono što je nama najspornije što u velikom procentu licima koja borave na teritrije Srbije nije utvrđen pravni status i oni su praktično nevidljivi za sistem", ističe Vinčićeva.

Dodaje da se nalaze u kampovima, neki imaju kamp-kartice ali nisu registrovani kao tražioci azila, ne ostvaruju prava, nisu informisani o svojim obavezama.

"Često su žrtve te svoje pravne nevidljivosti i ne mogu da ostvare neka od osnovnih prava, poput smeštaja, prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu", naglašava Vinčićeva.

Ističe da migranti nemaju prava da bez odobrenja Kancelarije za azil borave na privatnim adresama i stanovima. Ukoliko ih građani primete u privatnim stanovima treba da obaveste policiju i policija je ta koja će u okviru svojih nadležnosti reagovati i uputiti ih u neki od centara za azil ili prihvatnih centara gde imaju prava na obezbeđen smeštaj i hranu.

U centrima imaju pravo na smeštaj, zdravstvenu zaštitu, hranu i garderobu. Oni koji su u azilnoj proceduri nakon devet meseci od podnošenja zahteva ostvaruju pravo na rad i imaju pravo da se zaposle, kaže Jovana Vinčić iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње