Читај ми!

U većini kancelarija bije se bitka oko daljinskog za klimu – jedni se žale, drugi je hvale

Nije lako ugoditi kada klime rade. Nekome je hladno, drugome toplo. Propis je tu da bi bilo reda, ali i pored toga, u praksi je drugačije. Šta je po slovu, a šta po savesti, kada je reč o radu klima-uređaja u javnim ustanovama?

Jedni se žale drugi je hvale. U većini kancelarija bije se bitka oko upravljača za klima-uređaj.

"Meni je malo i tri klime, imam i dodatni ventilator ako je baš vruće, a kome je hladno neka se obuče", smatra jedna zaposlena Beograđanka.

Druga kaže da joj je uvek hladno, ali da je džemper rešenje. Ipak ima i onih koji kako navode uvek nađu neki neki kompromis, da bi bila dobra atmosfera tokom radnog vremena.

Preporuka Gradskog zavoda za javno zdravlje je da temperatura vazduha u zatvorenim prostorijama leti treba da bude za pet do deset stepeni niža od spoljne.

U skladu sa trenutnom epidemijskom situacijom, rashladne uređaje treba koristiti obazrivo, samo kada je napolju temperatura viša od 28 stepeni, uz obavezno redovno provetravanje prostorija, kažu stručnjaci.

Klime mogu biti rasadnici bakterija i virusa

Neadekvatno održavani filteri u klima-uređajima mogu biti rasadnici bakterija i virusa, ali i neprijatnih mirisa. Klima-uređaj mora da bude besprekorno čist. Preporuka je da se češće dezinfikuju izvodi, filteri, rešetke...

"Po preporukama nekih proizvođača stoji da to treba da bude čak i na dve nedelje, ako tako gledamo, onda znači da mi nemamo maltene nijednu klimu koja bi zadovoljila te kriterijume", ističe dr Aleksandar Ćorac sa Medicinskog fakulteta.

U svim javnim ustanovama obavezna je provera mikroklime jednom u tri godine. U Opštini Zvezdara kažu da ispunjavaju sve uslove.

"Vrši se provera temperature vazduha, vlažnosti vazduha, brzine strujanja vazduha i osvetljenosti radnog prostora. Vrši se za svaku prostoriju pojedinačno", navodi Ilija Tomić iz GO Zvezdara.

Preporučeno je da se koriste uređaji koji rade bez recirkulacije vazduha, odnosno na principu uvlačenja 100 odsto vazduha iz spoljne sredine, naročito u bolnicama, vrtićima i domovima za stare, gde su najosetljivije grupe.

Ipak, kad god i gde god je moguće za rashlađenje, treba izabrati prozor umesto klime, kažu lekari. Bolje je za zdravlje, ali i za račune, biće niži.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом