недеља, 30.05.2021, 11:00 -> 11:22
Извор: РТС
Аутор: Даница Мирић
Poljoprivredno-šumarska škola u Surdulici gazduje na 223 hektara, našli su način da od svog rada i zarade
Školska ekonomija Poljoprivredno-šumarske škole "Josif Pančić" u Surdulici obuhvata voćnjake, šume, plastenik, farmu, poljoprivredne mašine. Prodajom svojih proizvoda finansiraju funkcionisanje celog školskog gazdinstva i njegovo održavanje.
Površina kojom gazduje Poljoprivredno-šumarska škola u Surdulici je 223 hektara. Veći deo pod šumama, listopadnim, a nije zanemarljiv ni zasad jabuka. Upravo u ovom periodu je najvažnije zaštititi voće.
"Radimo zaštitu od bolesti i štetočina, radili smo i rezidbu pre neki dan", kaže Nataša Pešić, učenica Poljoprivredno-šumarske škole.
"Uvek je bolje praktično da nam pokažu, nego onlajn", dodaje Anđela Miljković, učenica Poljoprivredno-šumarske škole.
Jedna od tema praktičnog časa – na koji način je moguće održavati zemljište u voćnjacima, o kombinaciji herbicida i ledine.
"Te višegodišnje trave koje se tu nalaze popravljaju značajno strukturu zemljišta i još jedna mnogo važna stvar što posle kiše kada treba ući da zaštitimo, a trudimo se da zaštitimo na najbolji mogući način. Posle kiše možete odmah da uđete čim se list osuši da može da se istretira", objašnjava Ljubiša Ranđelović, profesor i inženjer voćarstva.
Osim poljoprivrednih proizvođača i šumarskih tehničara, škola obrazuje i buduće veterinare koji imaju praksu u veterinarskoj ambulanti. Od pregleda krvi, mesa životinja, do operacija.
"Tada smo asistenti, kada pomažemo svojim profesorima koji to rade i na taj način znanje koje smo stekli iz knjiga možemo da primenimo", naglašava Anastasija Mladenović, maturatkinja Poljoprivredno-šumarske škole.
"Operacije prvenstveno ovde radimo na malim životinjama, tamo na ekonomiji radimo na našim velikim životinjama. Ambulanta nam je kompletno opremljena, počev od ultrazvuka, najsavremenijih aparata za pregled krvi, brojanje spermatozoida, brojanje krvnih ćelija", ističe prof. dr Vladimir Stanković, predavač grupe stručnih predmeta.
Od 1957. godine i Obrazovnog centra koji se zvao Josip Broz Tito, do savremene poljoprivredne škole, koju pohađa gotovo 200 učenika. Kolektiv i đaci održavaju obradive površine i životinjsku farmu tokom cele školske godine.
"Od prodaje jaja ostvarujemo određena sredstva koja opet ulažemo u ishranu životinja, znači zatvaramo jedan krug bez neke posebno velike zarade. Ali poenta jeste da se ova škola održi", poručuje Jasminka Ristić, direktorka Poljoprivredno-šumarske škole "Josif Pančić" u Surdulici.
Nedavno su obnovljene dve školske sale, adaptirana i multimedijalna, ali i letnja učionica. Ono što još krasi ovu srednju školu jeste i zelenilo ispred zgrade, park u kome se može videti 51 vrsta drveća i 12 vrsta različitog rastinja.
Коментари