Читај ми!

"Bez tehnološkog usavršavanja žena nastaviće se produbljivanje jaza među polovima"

Brzorastuće tehnologije utiču na položaj žena na tržištu rada, i one će biti daleko više pogođene automatizacijom od muškaraca, kako profesionalno, tako i u svakodnevnom životu, ukoliko se dodatno ne edukuju u pravcu sticanja digitalnih i tehnoloških veština, navodi za RTS Valentina Čolić Mihajlović, menadžerka istraživanja i razvoja u AFA asocijaciji za osnaživanje žena.

Istraživanje McKinsey Globalnog instituta upozorava da će između 40 i 160 miliona žena na svetu ostati bez posla ukoliko ne izvrši potrebnu tranziciju i ne stekne dodatna, pre svega tehnološka, znanja i veštine. Ako to budu uradile, žene će obavljati produktivnija i bolje plaćena zanimanja.

Valentina Čolić Mihajlović je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a navela da nove tehnologije otvaraju brojne mogućnosti za one koji na vreme uhvate korak sa potrebama na tržištu rada i "naoružaju" se novim znanjima i naprednim veštinama.

U tom pogledu, kaže gošća Jutarnjeg programa, žene su daleko više ugrožene, jer su tradicionalno manje zainteresovane za tehnologije - u Srbiji je 57 odsto žena bazično digitalno nepismeno i imaju manje vremena da se profesionalno usavršavaju zbog činjenice da obavljaju tri puta više neplaćenih poslova u kući.  

"Žene su manje digitalno pismene, manje su generalno zainteresovane za tehnološku pismenost i za zanimanja u kojima su muškarci, a to su zanimanja budućnosti, a već i sadašnjosti. Bez tehnološkog usavršavanja žena nastaviće se produbljivanje jaza između polova", ocenjuje Čolić Mihajlovićeva.

Dodaje da su žene u riziku od gubitka posla jer se generalno nalaze na poslovima koji su niže dodatne vrednosti, poslovi koji se lakše mogu automatizovati.

"Tako da kada dođu roboti, kada se svi poslovi automatizuju, žene će biti u većem riziku jer se upravo nalaze na tim pozicijama", ocenjuje Čolić Mihajlovićeva.

Ukazuje da je zbog pandemije već danas bazična digitalna pismenost gotovo neophodan uslov za funkcionisanje u najosnovnijim životnim procesima - nabavku hranu, plaćanje...

"Ukoliko se bazično digitalno ne opismene, žene neće moći samo da ostanu i opstanu na tržištu rada već uopšte u životnim procesima. Onaj ko ne hvata korak sa vremenom i novim tehnologijama jako brzo biva ostavljen po strani i taj jaz se samo produbljuje i nije lako nadoknaditi ga i uhvatiti posle korak sa vremenom", objašnjava Čolić Mihajlovićeva. 

Dodaje da problem predstavlja i činjenica da žene imaju dva i po puta manje slobodnog vremena u odnosu na muškarce, da obavljaju dva i po puta više neplaćenih poslova - briga o deci, o starima, čišćenje stana.

"Najvažnije je da žene shvate urgentnost situacije i odvoje vreme za digitalno i tehnološko opismenjavanje. I da muškarci oslobode suprugama svoje vreme", apeluje Čolić Mihajlovićeva.

Dodaje da 20 odsto ljudi u Srbiji uopšte nema pristup internetu, samim tim ni mogućnost da nešto nauči i postane digitalno pismen.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом