Sećanje na žrtve sa Kosova i Metohije, smrt mnogih do danas nije rasvetljena

Pre 21 godinu u Ujedinjenim nacijama usvojena je Rezolucija Saveta bezbednosti 1244 o Kosovu i Metohiji. Donošenju rezolucije prethodila su brojna stradanja. Danas se sećamo onih koji su zbog sukoba na toj teritoriji izgubili živote. Njihove porodice su minutom ćutanja simbolično, u 12 sati i 44 minuta, odale poštu. Podsećaju da pravda nije zadovoljena i od države traže da donese Zakon koji bi regulisao njihov status.

Na zidovima spomen-sobe fotografije 2.500 kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji. Smrt mnogih do danas nije rasvetljena. Bez istine o stradanju dvojice sinova od 1998. živi i Slobodanka Krstić.

"Ovaj je bio u bolnici u Beogradu 15 dana, a ovaj mlađi posle 15 dana došao da ga povede kući. i još jedan od sestre, jedinac majke. I nestadu, možda ste čuli Dulje jezerce. Tu su nestali", rekla je Slobodanka Krstić iz Suve reke.

Istinu već dve decenije čeka i nekadašnja meštanka Peći. Nakon što joj je suprug pod nerazjašnjenim okolnostima nastradao, rat 1999. joj je uzeo i sina.

"Kad sam otišla 27. septembra 2004. grob je bio otvoren. Onda smo ušli u grob, sad možete da zamislite da li ima nešto teže, nego kad majka uđe u grob da traži kosti sina. Nismo našli ništa, ni od muža ni od sina. Samo su bili sanduci, razbijene daske. Mi smo tražili tu oko groblja, ništa nismo našli. Ni dan danas se ništa ne zna", navela je Slavica Popović iz Peći.

Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji Simo Spasić kazao je da porodice traže samo jedno. 

"Tražimo pravdu za naše mučenike. Nažalost, gotovo sam ubeđen da pravde za srpske i kosmetske žrtve nema", rekao je Simo Spasić.

A za Srbe koji i dalje žive u južnoj pokrajini šansu da pomognu, nadležni vide u nastavku pregovora.

"Iz ove perspektive kada gledamo, Rezolucija 1244 je narodski rečeno jedna korpa iz koje i kosovski Albanci i političari u Prištini, pa i Srbija može da izabere artikal koji joj odgovara, ali jedan artikal ne može se dovesti u pitanje, a to je da se Rezolucijom 1244 garantuje teritorijalni integritet naše države. Država Srbija je i danas spremna da pruži ruku, da nastavi dijalog, ali dijalog se ne vodi ultimatumima", rekao je ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.

Nastradalima poštu su odali i Beogradski forum za svet ravnopravnih i Klub generala i admirala polaganjem cveća na spomenik Deci žrtvama agresije na beogradskom Tašmajdanu.

среда, 02. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом